Aynı Ayda İki Maaş Bağlanıyor! Başvurular SGK İl Müdürlüğüne Yapılacak

SGK tarafından sağlanan çift maaş olanakları hak sahipleri tarafından yakından takip ediiyor. Kimlerin hangi koşullarda iki maaş almalarını sağlayan koşulları araştırdık. 2021 SGK Mevzuatı Detayları..

Finans 27.07.2021 - 09:50 27.07.2021 - 11:23 Mustafa KARAGÖZ

2021 yılında Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan çift maaş alabilmek mümkün. Hatta tüm koşulların sağlanması durumunda SGK aynı anda 3 maaş ödemesi birden yapabilir. SGK'nın mevzuatında yer alan bu koşulların tamamı, hak sahiplernin sağlamak zorunda olduğu koşullar sizlerle. 

SGK'DAN ÇİFT MAAŞ ALMA KOŞULLARI

SGK'dan çift maaş almak için 3 farklı yöntem bulunuyor. Birincisi hak sahibin kendi maaşı ve dul maaşı, ikincisi hak sahibinin kendi maaşı ve yetim maaşı sonuncusu ise dul maaşı ve yetim maaşı şeklinde olur. Eğer SGK mevzuatına uygun olursa hak sahibi üç maaş birden alabilir. Bu yöntemde hak sahibi kendi maaşı ile birlikte dul maaşı ve yetim aylığı alır. 

maaş

İşte O Koşullar

Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan çift maaş almak isteyenlerin sağlamaları gereken ilk koşul, aylıkların farklı türden prim ödemesiyle bağlanmış olması. Eğer talep edilen aylık ödemeleri SSK, Bağkur ve Emekli Sandığı türünden ise ayrı ayrı alınabilir. 

Bir örnek vermek gerekirse kendi SSK'lı olarak çalışan bir kadın, Bağkur'lu eşi vefat ederse onun maaşını alabilir yada Bağkur'lu olan kadın SSK'lı eşinin maaşını alabilir. Aynı şekilde SSK'lı kadın emekli sandığından emekli anne veya babasının yada eşinin vefatı sonrası o maaşı da alabiir. 

Sonuç olarak iki farklı türden bağlanan aylıklar dul aylığı yada yetim aylığı olarak alınabilir. Başvurular ise SGK İl Müdürlüklerine yapılacak. 

3 MAAŞ BİRDEN NASIL ALINIR?

3 maaş almak isteyenler için de sistem aynı şekilde işleyecek. SGK mevzuatında yer aldığı şekilde farklı türden maaşlar için hak sahibi olunursa 3 maaş bağlanır. Örneğin SSK'lı bir kadın için Bağkur'lu eşinden dul maaşı, emekli sandığı emeklisi anne veya babasından yetim maaşı almak mümkün. 

maaş3

ERKEKLERDE DUL MAAŞI ALABİLİR?

SGK mevzuatında bilinmeyen bir diğer özellik ise SGK'dan erkeklerin de dul maaşı alabilecekleri. Dul maaşı denildiğinde sadece kadınlar için sağlanan bir hak olduğu düşünülse de SGK erkeklere de dul maaşı bağlamaktadır. Ayrıca erkeğin çalışan veya emekli olması durumu da dul maaşı bağlanmasını engellemiyor. çalışmayan ya da emekli olmayan hak sahipleri ölen eşinin maaşının %75’ini herhangi bir geliri olanlar ise maaşın yüzde 50'sini alma hakkına sahip. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@