AYT, YDT saat kaçta başlıyor, kaçta bitecek? YKS 2022 İkinci oturum!

YKS ikinci ve üçüncü oturumunda AYT ve YDT sınavları yapılacak. AYT ve YDT sınavı saat kaçta, kaç soru sorulacak? İşte yanıtı.

Gündem 18.06.2022 - 11:47 18.06.2022 - 11:47 Büşra Uluşen

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından düzenlenen YKS'nin ilk oturumu Temel Yeterlilik Testi (TYT) sınavı tamamlandı. Bu yıl ilk kez barajsız olarak uygulanacak YKS sınavının ikinci oturumu olan AYT ve YDT için ise nefesler tutuldu.

Adaylar, TYT testlerini tamamlamalarının ardından 19 Haziran Pazar günü Alan Yeterlilik Testi (AYT) ve Yabancı Dil Testi (YDT) sınavlarına girecekler. Adayların puanları bu sınavlara göre belirlenecek.

AYT ve YDT saat kaçta, sınav kaç dakika?

Türkiye'nin 81 ilinde gerçekleştirilecek olan YKS sınavı için yaklaşık 3 milyon öğrenci ter dökecek. İlk oturumu tamamlanan sınav sonrasında ikinci oturum kapsamındaki AYT ve YDT sınavları saat kaçta başlayacak merak konusu oldu. 

Sınavın ikinci oturumu olan Alan Yeterlilik Testleri (AYT), 19 Haziran saat 10.15'te başlayacak. Adaylara 160 soruluk test kitapçığı ve bunu cevaplamaları için 180 dakika süre verilecek. 

Aynı gün yapılacak YKS üçüncü oturumu ise YDT sınavı ile tamamlanacak. Yabancı Dil Testi (YDT) sınavı saat 15.45'te başlayacak ve adayların 80 soruyu yanıtlamaları için 120 dakika süreleri olacak. YDT, Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dillerinde yapılacak. 

Adaylar sabah oturumu için saat 10.00'dan sonra, öğleden sonraki oturum için ise saat 15.30'dan sonra sınav binalarına alınmayacaklar. 

AYT'de Türk dili ve edebiyatı-sosyal bilimler 1 testi ile sosyal bilimler 2 testi adaylara yöneltilecek. Adaylar, alanlarına göre soruları cevaplayacaklar. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@