Azerbaycanlıların Türkiye'deki konutlara ilgisi arttı: Pasha Bank konut kredisi vermeye başlayacak!

Azerbaycanlı vatandaşların Türkiye'deki konutlara ilgisinin artması nedeniyle Pasha Bank harekete geçti. Pasha Bank, Türkiye'den konut alınabilmesi için konut kredisi vermeye başlayacak.

Emlak Haberleri 16.04.2022 - 18:23 16.04.2022 - 18:23 Büşra Uluşen

Azerbaycan manatının Türk lirası karşısında değer kazanması sonrasında Azeri vatandaşların Türkiye'deki konutlara ilgisi arttı. Türkiye'de 2015 yılından beri faaliyet gösteren Pasha Bank, Azerbaycanlıların Türkiye'den daha kolay ev satın alabilmeleri için Nisan ayından itibaren konut kredisi vermeye aşlayacak Kredi ile Türk Lirası'nın yanı sıra Azerbaycan manatı, ABD doları ya da Euro olarak kullanılması mümkün olacak. 

Türkiye'den konut alınabilmesi için konut kredisi verecek

Kurulduğu günden beri uzun vadeli finansman gerektiren projelere ağırlık verdiklerini aktaran PASHA Bank Genel Müdür Vekili Hale Yıldırım, Azerbaycan'ın Türkiye'ye ilgisinin yoğun olduğunu, buranın onların da vatanı olduğunu belirtti. 

Kendi grup çalışanları arasında bir anket yaparak Türkiye'ye olan ilgiyi ölçüp, ev almak istedikleri lokasyonları belirlediklerini anlatan Yıldırım, bu ay yapılacak lansmanın ardından Azerbaycan vatandaşlarına özel konut kredisi vermeye başlayacaklarını duyurdu. Müşterilerin krediyi Türk Lirası, Azerbaycan Manatı, ABD doları ya da Euro olarak da kullanabilecekler. 

Konut kredisinin ilkini PASHA Grubu çalışanlarına sunacaklarını, ardından da tüm Azerbaycan halkına açacaklarını ifade etti. Sunulan bu üründe mortgage tutarı, satın alınmak istenen gayrimenkulün yüzde 70'i ile sınırlı olacak. Vade, tutar ve döviz cinsine bağlı olarak ortalama 5 yıl olacak.

Türkiye'de konut fiyatları uygun

Azerbaycan'da konut fiyatlarının yüksek olması ancak kura bağlı olarak Türkiye'deki evlerin daha cazip olduğunu aktaran Hale Yıldırım, Türkiye'ye yapılan ziyaretler, okumaya gelen üniversite öğrencilerinin konut talebini artırdığını söylüyor. Başta İstanbul olmak üzere Ankara, İzmir, Antalya ve Muğla'ya ilginin çok yoğun olduğunu belirtti. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@