Bağ-Kur ve GSS borcu olanlar sağlık hizmetlerinden yararlanabilir mi 2022?

Vatandaşların merakla araştırdığı Bağ-Kur ve GSS borcu olanlar sağlık hizmeti alır mı sorusu yanıt buldu. Cumhurbaşkanı kararı ile konuya açıklık getirildi.

Finans 09.05.2022 - 14:21 09.05.2022 - 14:21 Büşra Uluşen

Bağ-Kur ve Genel Sağlık Sigortası (GSS) borcu olan kişiler 2022 yılında sağlık hizmetlerinden faydalanıp faydalanamayacaklarını merak ediyor. Prim borcu bulunanların sağlık hizmeti almasına ilişkin tanınan süre 31 Aralık 2021 tarihinde sona ermişti. GSS ve Bağ-Kur borcu olan birçok vatandaş sağlık hizmetlerinden nasıl yararlanacaklarına ilişkin araştırma yapıyor. 

Bağ-Kur ve GSS borcu olanlar sağlık hizmetlerinden yararlanabilir mi?

Bağ-Kur ve Genel Sağlık Sigortası prim borcu bulunan kişilerin sağlık hizmetlerinden yararlanması için verilen süre 31 Aralık 2021 tarihinde sona erdi. Ancak Cumhurbaşkanı kararı ile Ocak ayında ücretsiz sağlık hizmeti başladı. 

Karara göre, GSS sistemi kapsamında olan ve prim borcu sebebiyle sağlık hizmetinden faydalanamayan vatandaşlar ile bakmakla yükümlü olduğu yakınlarına, Sağlık Bakanlığı'na bağlı sağlık tesisleri ile devlet ü-üniversitelerinin sağlık uygulama ve araştırma merkezlerinde yani üniversite hastanelerinde 2022 yılı sonuna kadar ücretsiz sağlık hizmeti verilecek. 

Buna göre Bağ-Kur ve GSS borcu olan vatandaşlar 31 Aralık 2022 tarihine kadar hastanelerde ücretsiz tedavi olabilecekler. 

GSS borcu olanlara iki yol var!

2012 yılının Ocak ayında yürürlüğe giren GSS'de borcu çıkan vatandaşların sağlık hizmeti konusunda iki yolu bulunuyor. Bunlardan ilki, gelir testinde ailenin kişi başına düşen geliri net asgari ücretin üçte birinden az ise sağlık primi ödemeden sağlık hizmetlerinden yararlanabiliyor. Diğer seçenekte ise gelir testine girmeyenler her ay 150 TL ödeyerek sağlık hizmetinden faydalanıyor. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@