Bağcılar Belediyesi'nin Ecem Ve Demircan Siteleri Kentsel Dönüşüm Projeleri Toplantısından Uzlaşma Çıktı

İstanbul'un Bağcılar ilçesinde yapılacak olan Demircan ve Ece sitelerindeki kentsel dönüşüm projeleri için bir toplantı gerçekleştirilerek detaylı bilgiler verildi.

Bağcılar Belediyesi'nin Ecem Ve Demircan Siteleri Kentsel Dönüşüm Projeleri Toplantısından Uzlaşma Çıktı

İstanbul son dönemlerde Türkiye'de kentsel dönüşüm çalışmalarının merkezi haline geldi. Hem deprem riski olması hem de eski binaların sayısının ortalamanın üzerinde olması nedeniyle İstanbul'da yoğun bir kentsel dönüşüm çalışması yapılıyor.

DEMİRCAN VE ECE SİTELERİNDE KENTSEL DÖNÜŞÜM SÜRECİ BAŞLIYOR

Bağcılar Belediyesi de kentsel dönüşüm projelerine oldukça önem veren bir kurum olarak ön plana çıkıyor. Son olarak kentsel dönüşüm kapsamında yenilenecek olan Demircan ve Ece sitelerinde gelinen son durum için bir toplantı tertip edildi.

Bağcılar Belediyesi'nin ev sahipliğinde yapılan toplantıya Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul Altyapı ve Kentsel Dönüşüm İl Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Sezayi Köse, birim müdürleri, mühendisler ve diğer taraflar katıldılar.

İKİ PROJE MASAYA YATIRILDI

Düzenlenen toplantıda iki önemli kentsel dönüşüm projesinin üzerinde duruldu. 2019 yılının Ağustos ayında riskli olduğu gerekçesiyle boşaltılıp yıkımına başlanan Fatih Mahallesi'ndeki Demircan Sitesi ile riskli alan ilan edilen Yenimahalle'deki Ece sitesinde kaydedilen aşama masaya yatırıldı.

KRİTİK TOPLANTIDAN HAK SAHİPLERİ İLE UZLAŞMA GÖRÜŞMELERİNİN BAŞLAMASI KARARI ÇIKTI

Toplantıda her iki proje için de birer sunum yapıldı. Bu sunumda gelinen son nokta ve atılması planlanan adımlar görüşüldü. Toplantıdan ise site sakinleri tarafından uzun bir süredir beklenen karar çıktı. Buna göre Bağcılar Belediyesi, TOKİ ve Altyapı Kentsel Dönüşüm İl Müdürlüğü ile anlaşmaya vardı. Şimdi hak sahipleri ile görüşmeler başlayacak. Hak sahipleri ile hem uzlaşılacak hem de yapılacak olan proje tanıtılacak.

HAK SAHİPLERİ İLE UZLAŞMA YAPILACAK

Her iki kentsel dönüşüm projesi için hak sahipleri ile görüşmeler başlayacak. Bu görüşmelerde hak sahiplerine yapılacak olan projelerden konut sahibi olma imkanı verilecek. Ancak bunun için hak sahiplerinin ek bedel ödemesi gerekebilecek. Kendi mülkleri ile yenilenerek yapılacak konutlar arasındaki fiyat farkları taksitler halinde ödenebilecek.

UZLAŞMA GÖRÜŞMELERİNİN DETAYLARI BELLİ OLACAK

Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında yenilenecek olan Ecem ve Demircan siteleri için hazırlanan projelerin ayrıntıları uzlaşma görüşmelerinde hak sahiplerine bildirilecek. Hak sahipleri için yapılacak olan uzlaşma tekliflerinin kapsamının ilerleyen günlerde kamuoyuna yansıması bekleniyor.