Bağıra Bağıra Geliyor Diyen Ekonomist Evren Devrim Zelyut'tan Dolar Kuru İçin 10 TL Uyarısı

Ekonomist Evren Devrim Zelyut yeni bir analiz ile çok dikkat çekici piyasa yorumları yaptı. Türk lirasında son görünüm ne, dolar kuru ne kadar olur? 

Finans 19.10.2021 - 21:08 19.10.2021 - 21:12 Engin Uzunoğlu

Türkiye ekonomisinde yaşanan son gelişmeleri Ekonomist Evren Devrim Zelyut değerlendirerek yeni bir analiz yaptı. Türk lirasında hızlı değer kayıplarına dikkat çeken Evren Devrim Zelyut, dolar kuru için de 10 TL uyarısında bulundu. 

DOLAR KURU ROKET GİBİ YÜKSELİYOR

Türk lirasının değer kayıplarına dikkat çeken Evren Devrim Zelyut, “Dolar kuru roket gibi yukarıya doğru yükselmeye devam ediyor. ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde geçtiğimiz hafta düşüş meydana geldi. Bu da küresel piyasalarda doların değer kaybetmesi anlamına geliyor. Gelişmekte olan ülkelerin para birimleri değer kazanıyor ama Türk lirasının değer kayıpları sürüyor. Bu hafta ise ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde yükselişler gerçekleşti. Gelişmekte olan ülkelerin para birimleri değer kayıpları yaşadılar. Türk lirası için ise değişen bir şey olmadı değer kaybı yine devam etti.” dedi.

HAYATIMIZA ZAM YAĞACAK 

Yeni zamların kapıda olduğunu söyleyen Evren Devrim Zelyut, “ABD'de enflasyon gelip geçici olmayacak demiştik. Bu da tahvil faizlerine yansıyacak. FED piyasaya her ay 120 milyar dolar veriyor. Bu zamanla azalacak ve işler karışacak. Türkiye'de ise enflasyon riski devam ediyor. Enerji fiyatları ortada fiyatlar çılgınca yükseliyor. Bunlar zam olup hayatımıza yağacak. Bu zamlar enflasyon olunca da Türk lirası yine değer kaybedecek.” ifadelerini kullandı.

TÜRK LİRASINI TABUTA KOYDULAR

Türk lirasının tabuta konuduğunu söyleyen Evren Devrim Zelyut, “Türk lirasını adeta bir tabuta koydular kaldırıyorlar. Kimse Türk lirasının değerini artık umursamıyor. Burada vatandaşı çarpmaya başladılar. Kur yukarı gittiğinde Türk lirası değer kaybediyor. Tarımda aracılar maliyetler arttı diyorlar. Bunu gerekçe gösterip zam yapıyorlar. Ancak 2 liralık maliyete 4 lira zam yapıyorlar ve üreticiler değil aracılar daha fazla kazanıyorlar. Sanayi ürünlerinde de aynı şekilde zamlar yapılıyor. Hizmet ürünlerinde de benzer fiyat artışlarını hepimiz görüyoruz.” şeklinde konuştu.

REZERVLER BİTYTİ İZLEMEYE GEÇTİLER

Türk lirasının değer kazanımı için herhangi bir önlemin alınmadığını söyleyen Evren Devrim Zelyut, “Merkez Bankası rezervi bittiği için tamamen geri çekilip izlemeye geçtiler. Dolara müdahale eden bir ekonomi yönetimimiz yok. Türkiye'nin ithalatının yüzde 97'si yarı mamül. Bu ithalat yapılmazsa KOBİ üretimleri duracak. Üretimi durmuş bir ekonomi nasıl ilerleyecek? Üretmeden Türk lirasına nasıl değer kazandıracağız?” dedi.

DOLAR KURU 10 TL OLACAK

Dolar kurunun bağıra bağıra çift haneye koştuğunu söyleyen Evren Devrim Zelyut, “Dolar kurunun ne kadar olacağı, bu fiyat yükselişlerinin nereye varacağı sürekli soruluyor. Aylardır söylüyoruz ve artık bağıra bağıra geliyor diyebiliriz. Dolar kuru için artık 10 TL orta vade bir beklenti olmaktan çıktı. Dolar kurunu çok geçmeden 10 TL seviyesinde görebiliriz.” ifadelerini kullandı.

Not: Ekonomik değerlendirmelerin yer aldığı haberimizde ilgili ekonomistin düşüncelerine yalnızca bilgilendirme amacıyla yer verilmiştir. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesinde bulunulmamıştır.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@