Bağış Yoluyla Mirastan Mal Kaçırmanın Cezası Var Mı?

Miras konusunda mal kaçırma meselesi sık sık gündeme gelmektedir. Peki bağış yoluyla mirastan mal kaçırmak cezaya tabi midir? Bu şekilde mal kaçırma durumda ne yapılabilir?

Emlak Haberleri 04.04.2022 - 01:09 04.04.2022 - 01:09 Engin Uzunoğlu

Miras konusunda oldukça merak edilen detaylar bulunmaktadır. Türkiye'de sık sık karşılaşılan bir durum da bağış yoluyla mirastan kaçırmaktır. Bu yolu tercih edenler genellikle mirasçılarını mirastan yararlandırmak istememktedirler. Böyle işlemlerle mal kaçırıp diğer mirasçıların mal sahibi olmaları engellenmektedir. bu şekilde ev, arsa, arazi, dükkan gibi malların devri yapılabiliyor. Peki mirastan mal kaçırırken bağış yolunu seçmenin cezası var mı?

MİRASTAN MAL KAÇIRMAK NEDİR?

Bir kişi sahip olduğu gayrimenkulleri mirasçılarının tamamına veya bir kısmın abırakmak istemeyebilir. Böyle bir durumda bu gayrimenkullerin tapularının devri yapılmaktadır. Ancak bu devir işlemlerinde başvurulan yol ilerleyen dönemlerde mirasçıların girecekleri hukuki süreçte belirleyici olmaktadır. 

Mirasçılardan birisine veya hiç mirasçı olmayan birisine bağış yoluyla gayrimenkuller devredilebilir. Ancak bu devir işlemi detaylarına bakılması gerekmekle beraber hukuki olmayabilir. Her kişinin mirasçılarının belirli bir saklı payları bulunmaktadır. Bu saklı paylar devredilemez ve kanunen da korunmaktadır. Örneğin bir baba çocuklarından mal kaçırıp malını bir başkasına bağışlayamaz. Bağışlasa da dahi bu işlem miras sahibinin vefat etmesi halinde mirasçılarının başvuracakları mahkemeden geri dönecektir. Yapılan tapu devir işlemi de iptal edilecektir.

Hukuki sürecin kapalı olmasından dolayı bağış yoluyla tapu devrinde farklı bir yol daha tercih edilmektedir. Mirasçılarından mal kaçırmak isteyenler o malları satış göstererek bir başkasına bağışlayabiliyorlar. Bu durumda da hukuki bir süreç takip edilmektedir. Miras sahibinin vefatının ardından mirasçılan yapılan tapu devirlerinin gerçek bir satıştan kaynaklanmadığını iddia ederek dava açabilirler.

Açılan davada mahkeme tapudaki satışların gerçek satış olup olmadığını inceleyecektir. Gayrimenkullerin gerçek değerleri ise satış değerleri karşılaştırılıp para akışları araştırılacaktır. Gerçek olmayan satışlar bu şekilde ortaya çıkarılmaktadır. Bu tespit ile mirastan mal kaçırma olduğuna karar verilir. Bunun da bazı cezaları vardır. Bu cezalar olayın özeline göre değişmektedir.  

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@