Baharın Doğuşu: Puglia ! Nerededir? Nasıl Gidilir?

Baharın doğuşu ve doğallığını yitirmediği yer olan puglia hakkında bütün bilgileri bu haberde inceleyebilirsiniz.

Baharın Doğuşu: Puglia ! Nerededir? Nasıl Gidilir?

Puglia Nerededir?

Puglia nerededir? Güney italya ülkesinde Adriyatik kıyısında bulunan ve otranto boğazı, Taranto körfezi de yer almaktadır. Salento yarım adası bölgenin ve güneyin ucunda bulunmaktadır. İtalya’nın topuğunu bur da oluşmaktadır. Merkezi ise Bari şehridir.

Puglia’ya Ne Zaman Gidilir?

Puglia’ya ne zaman gidilir? Akdeniz iklimi sürekli hakimdir. Baharın simgesi Puhlia da sizleri hayran bakacaklar yerler mevcuttur. Bu yerin sıcaklıkları 25 dereceye kadar olabilmektedir. Yani sıcaklık o kadar sizleri bunaltmaz ferahtır. Ama uygun zaman olarak mayıs veya ekim zamanları her zaman gezilmesi uygun günlerdir.

Puglia’ya Nasıl Gidilir?

Puglia’ya nasıl gidilir? Puglia, ziyaret etmek isterseniz uluslararası havalimanıda yer alan Bari Palese bölgesine uçulabilir. Bazı turistler ise Brindisi havaalanını kullanmaktadır. Eğer isterseniz roma üzerinde ki yolda trenle seyahat etmek mümkündür.

Puglia’da Nerede Kalınır?

Puglia şehrinde sanat ve doğa iç içedir. Her zaman güneş olan ve özellikle misafirperver bir yerdir. Akdeniz kıyısı yer alan tarihi mekanlarıyla çok güzel bir yerdir. İki tane deniz arasında bulunan bölge tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bunlarda Yunanlılar, Bizanslar ve Romalılar gibi medeniyetler yer almıştır. Puglia mutfağı ile şarap kültüre oldukça zengindir. Bu bölgeyi ziyaret edecek insanlar birbirinden mükemmel yer bulunmaktadır. Turistler ilk uğradıkları yer bari ilidir. Bu şehir, sokaklarıyla eski zamanları andırıyor ve Nikola Bazilikasına da ev sahipliği yapmaktadır. Bu yerde yerel balıkları tatlarına mutlaka bakmalısınız. Kuzeyinde bulunan yer ise yani Foggia şehri kilise ya da sarayların şehridir. Mesela Lecce şehri Güneyin Floransası diye bilinmektedir. Akdeniz tarzı yerler, puglianın diğer önemli kentlerden biridir. Eğer aklınızda plaja gitmek varsa Monopoli ya da Brindisi tercih edebilirsiniz. Size çok önemli bir ipucu vermek istiyorum eğer yapacağınız seyahat 2 ya da 3 ay sürecek ise otelleri arayarak daha uygun fiyatta yer ayarlayabilirsiniz.

Puglia şehir içi ulaşım

Puglia şehir içi ulaşım, “Ferrovie del su dest “ isimli şirket bütün bölgelerde tren ile otobüs hizmeti mutlaka vermektedir. Ulaşım konusunda hiçbir şekilde sıkıntı yaşamazsınız. Böylelikle yolları her şekilde özel arabalar kiralayarak istediğiniz bölgeleri rahatlıkla gezebilirsiniz.

Puglia Mutfağı

Puglianın en önemli ve popüler yemeği makarna kesimi yani diğer ismiyle “orecchiette “ küçük kulaklar gibi kesme yapma türüdür. Bu şekillerin bır kısmı ise günlük ile el yapımı üretilmektedir. Servisleri ise etli, brokolili, domuz yağlı, şalgam soslar ile mantar gibi yiyecek türleri servisi yapılmaktadır.

Baharın Doğuşu: Puglia ! Nerededir? Nasıl Gidilir? - Resim 1

Puglia Gece Hayatı

Puglia gece hayatı, “cuccina povera “ isimli yerel yemeklerin en az pişirme ve karışık yeme karışımıyla yeme alışkanı vardır. Yerel lezzetlerin sırrı bu şekildedir. Bu bölgede en fazla yetiştirilen zeytin, domates, mantar, patlıcan, enginar ve kuşkonmaz gibi ürünler bulunmaktadır. İtayla bölgesinin zeytinleri en çok puglia şehrinde üretilmektedir. Gece hatayı şaraplar sık kullanılmaktadır.

Puglia’da Alışveriş

İtalya da genel olarak alışveriş için en önemli merkezlerdir. Sayılamayacak kadar mağazaları bulunan akıl almaz geleneksel kıyafetlerle sizleri ağırlayan puglia, hepimizin alışveriş yapacağı yer haline gelmiştir.

Puglia Para Birimi

İtalyanın sınırlarında yer alan puglia para birimi ise Euro’dur.

Puglia Saat Farkı

Puglia saat farkı, Türkiye’nin ile aralarında toplam 60 dakika zaman farkı yer almaktadır.

Puglia Resmi Dilleri

Puglia resmi dilleri, konuştukları dil İtalyancadır.

Puglia Vize İşlemleri

Türkiye vatandaşları gitmek için Schengen vizesi almaktadır.

Emlak365.com

SONRAKİ HABER