Bakan Açıkladı! Çiftçilerden Satın Alınacak Ve Vatandaşlara Ücretsiz Dağıtılacak!

Türkiye'de çiftçiler ile ihtiyaç sahibi vatandaşlara müjde olacak talimat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verildi. Çiftçilerin elinde kalan patates, soğan ve çeltik devlet tarafından satın alınarak ihtiyaç sahibi vatandaşlara ücretsiz olarak dağıtılacak.

Bakan Açıkladı! Çiftçilerden Satın Alınacak Ve Vatandaşlara Ücretsiz Dağıtılacak!

Koronavirüs sürecinde zor bir dönemden geçen ve 2020 mahsulü ürünleri elinde kalan çiftçilere devlet eli uzanıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilen talimat ile Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) çiftçilerin elinde kalan patates, soğan ve çeltikleri satın alarak ihtiyaç sahibi vatandaşlara ücretsiz olarak dağıtacak.

ÇİFTÇİLERİN ÜRÜNLERİ SATIN ALINACAK

Verilen bilgilere göre Toprak Mahsulleri Ofisi çiftçilerin elinde kalan 2020 mahsulü 1 milyon 250 bin ton patates, 250 bin ton soğan ve 750 bin ton çeltiği satın alacak. Çiftçilerden satın alınacak elde kalan bu ürünler ihtiyaç sahibi vatandaşlara ücretsiz bir şekilde dağıtılarak özellikle Ramazan ayında gıda yardımı olarak verilecek. Bu şekilde çiftçiler desteklenirken ihtiyaç sahibi vatandaşlar da yardım almış olacaklar.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli konu hakkında bir açıklama yaparak, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatlarıyla üreticilerimize bir destek daha verme kararı aldık. Çiftçilerimiz 2021 mahsulleri için çalışmaya başladıkları bugünlerde 2020 mahsullerinin satışı ile meşgul olmasınlar ve daha sağlıklı bir şekilde üretim yapabilsinler diye ellerinden kalan patates, soğan ve çeltik gibi ürünleri Torak Mahsulleri Ofisi (TMO) aracılığı ile satın alınacaktır.” dedi.

85 KURUŞ FİYAT BELİRLENDİ

Satın alma işleminin nasıl olacağını da açıklayan Bakan Bekir Pakdemirli, “Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıtlı olan çiftçilerimiz ürünlerini üretici örgütlerimiz aracılığı ile Toprak Mahsulleri Ofisi'ne satacaklar. 2020 yılı üretimi olan patatesler 25 kg'lık çuvallar halinde satın alınacaklar. Bu patatesler için çiftçilerimize kg başı 85 kuruş ödeme yapılacaktır.” ifadelerini kullandı.

ÜCRETSİZ DAĞITILACAK

Çiftçilerden satın alınan ürünlerin hızlı bir şekilde ihtiyaç sahibi vatandaşlara dağıtılacağını duyuran Bakan Bekir Pakdemirli, “Cumhurbaşkanımız hem çiftçilerimize hem de ihtiyaç sahibi ailelerimize müjde vermemizi istediler. Bizler de bunun planlamasını yaptık. Kısa bir süre içerisinde ihtiyaç sahibi ailelere patates, soğan ve çeltik dağıtımı yapacağımız görülecektir.” şeklinde konuştu.