Bakan Açıkladı, Destek Ödemeleri Hesaplara Yatıyor! Yüzde Yüz Zam Ve Hibe Destekleri Başlıyor!

Orman yangınlarından etkilenen bölgelerde vatandaşlara verilecek olan desteklerin ayrıntıları Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından açıklandı. Yangın destek ödemeleri ne zaman yapılacak?

Bakan Açıkladı, Destek Ödemeleri Hesaplara Yatıyor! Yüzde Yüz Zam Ve Hibe Destekleri Başlıyor!

Türkiye'de farklı illerde etkili olan vatandaşların maddi olarak kayıplarına da yol açan orman yangınları sonrasında şimdi gözler devlet tarafından vatandaşlara verilecek destek ödemelerine çevrildi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli yangından zarar gören vatandaşlara yapılacak olan destek ödemelerinin ayrıntılarını açıkladı.

VATANDAŞA HİBE DESTEĞİ VERİLECEK

Orman yangınları nedeniyle vatandaşların gördükleri zararların çeşitli desteklerle karşılanacağını açıklayan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Yangınlşar nedeniyle vatandaşlarımızın telef olan küçükbaş ve büyükbaş hayvanları ile zarar gören arı kovanlarının tamamı hibe şeklinde karşılanacaktır.

Yangın dolayısı ile zarar gören vatandaşlarımız için yaptığımız hasar tespit çalışmalarını tamamladık. Adana ve Mersin'de de üretici vatandaşlarımızın zararlarına ilişkin hibelerini teslim etmeye başladık.” dedi.

DESTEK ÖDEMELERİ BAŞLIYOR!

İl il hasar tespit çalışması yapıp destekleri ona göre planladıklarını söyleyen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Antalya'da hasar tespit çalışmalarını yapan ekiplerimiz bu çalışmalarını tamamladılar. Biz de buna ilişkin ödeneği hazırladık. Zarar gören vatandaşlarımıza nakit ödemeler 12 Ağustos tarihinde yapılmaya başlanacak.

Antalya'ya 9 Milyon TL, Muğla'ya da 5 Milyon TL'den fazla orman ve Köy İlişlikeri (ORKÖY) ödeneği aktardık. Bu ödeneklerin tamamı destek olarak vatandaşlarımıza verilecektir. Yangından zarar gören ama devletten destek alamayan tek bir vatandaşımız kalmayacaktır.” açıklamasını yaptı.

6 MİLYON TL TARSİM ÖDEMESİ BANKA HESAPLARINA YATIYOR

TARSİM hakkında da bilgi veren Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) kapsamında şu ana kadar 120 Milyon TL tutarında sigorta bedeli ihbarı aldık. Bunun 6 Milyon TL'sini Cuma günü ödemeye başlıyoruz. Tüm tutarlar zarar gören vatandaşlarımıza eksiksiz bir şekilde ödenecektir.” şeklinde konuştu.

DEKAR BALI 100 TL DESTEK ÖDEMESİ VERİLECEK

Orman yangınlarında kısmen zarar gören zeytinliklere yapılacak destek ödemeleri hakkında da bilgi veren Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Orman yangınları nedeniyle kısmen zarar gören zeytinlikler için de destek ödemesi yapacağız. Budama ve bakım çalışmalarıyla üretime devam edebilecek olan zeytinliklerde tekniğe uygun budama yapan üreticilerimize dekar başına 100 TL destekleme ödemesi vereceğiz.” dedi.

DESTEKLER YÜZDE 100 ARTTIRILARAK ÖDENECEK!

Orman yangınları ile zarar görenlerin mağdur edilmeyeceklerini söylşeyen Bakan Pakdemirli, “Zarar gören bitkisel üretim alanlarının yeniden üretime başlayabilmeleri için tohum, fide ve fidanları çiftçilerimize karşılıksız olarak vereceğiz. Yangından zarar görmüş her mahalleye ve her köye Entegre Tarımsal kalkınma Projeleri hazırlıyoruz.

Bu projeler ile bölgedeki çiftçilerimiz gelirlerini yükseltecek, üretimin katma değerini arttıracak şekilde ürünlere yönlendirilecekler. Arıcılarımıza da kovvan desteğini yüzde 100 arttırarak ödeyeceğiz. Yangından zarar gören çam balı üreticilerimize kilo başı 30 TL destek ödemesi yapacağız.” ifadelerini kullandı.

SONRAKİ HABER