Bakan Açıkladı, İstanbul 3. Havalimanı Ölen İşsi Sayısı Belli Oldu

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan büyük tartışmalara neden olan "İstanbul Yeni Havalimanı kaç kişi öldü?" sorusuna yanıt verdi.

Gündem 17.01.2019 - 13:56 15.07.2021 - 00:17 Serhat Karaman

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan büyük tartışmalara neden olan "İstanbul Yeni Havalimanı kaç kişi öldü?" sorusuna yanıt verdi.

3. Havalimanı 400 işçi öldü haberleri ile gündeme gelişmiş inşaatta hayatını kaybeden işçi sayısı hakkında CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu tarafından soru önergesi verilmişti. Soru önergesi muhatabı olan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan tarafından yanıtlandı ve hayatını kaybeden işçi sayısı resmi olarak açıklanmış oldu. 3. Havalimanı Ölen İşsi Sayısı 55 Kişi Bakan Turhan tarafından yapılan açıklamada İstanbul Havalimanı şantiyesinde ölen işçi sayısı 55 olarak açıklandı. Yaşanan ölüm olaylarından 30 işçinin iş kazaları, 25 işçinin ise doğal ölümler sonucu meydana geldiği açıklandı. Cahit Turhan tarafından yapılan açıklamada ""Bu süre çerçevesinde gerekli tüm önlemlerin alınmış olmasına rağmen 30 kişi iş kazaları sebebiyle, 25 kişi de doğal ölümler sonucu hayatını kaybetti. Doğal nedenlerle meydana gelen ölümler iş yerinden ve işverenden kaynaklanmamaktadır" ifadelerine yer verdi. İstanbul Havalimanı Ölen İşçi Sayısı ve Ölüm Nedenleri "Yasak olduğu halde göle aşırı yaklaşma, tedbirsizlik dikkatsizlik / Döküm sahasında güvensiz alanda durması / Damperin hareketi sırasında vücudunu damper ile şasi arasına sokması / Döküm sahasında güvensiz alanda durması / Karayolunda aşırı hız ve dikkatsizlik / Uygun olmayan elektrik kablosu kullanılması / Sabotaj / Çalışanın çalışma bölgesinde, güvenli iş ekipmanlarını kullanmayarak, kalıp üzerine tırmanarak çalışma yapması / Alt işveren tarafından bölge işaretlenmesinin yapılmaması ve yeterli önlem alınmaması/ Hız ihlali, şerit ihlali / Toplu koruma önlemlerinin söküldükten sonra yerine takılmaması / Çalışanın kendisini yaşam hattına veya güvenli bir ankreaj noktasına bağlamaması, bireysel ihlal, mevcut kişisel koruyucu donanımın lanyartlarını kullanmama (genel vücut travması)/ Vinç operatörünün malzemeyi uygun taşımaması."Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@