Bakan Açıkladı! Poşet Parası Sonrası Şimdi De Depozito Sistemi Geliyor

Market poşetlerinin paralı olması yoğun tepki çekerken vatandaş buna alışmaya çalışırken bugün Bakan Kurum yeni açıklamalarda bulundu.

GÜNDEM 10.03.2019 - 21:30 15.07.2021 - 00:17 Emlak 365

Market poşetlerinin paralı olması yoğun tepki çekerken vatandaş buna alışmaya çalışırken bugün Bakan Kurum yeni açıklamalarda bulundu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum il gezileri kapsamında bugün Tekirdağ'ı ziyaret etti. Bakan Kurum çevreye verdikleri önemi bir kere daha vurgulurken market poşetlerinin ücretli olması sonrasında yeni bir sistem üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Türkiye 2021 Yılında Depozito Sistemine Geçecek Depozito sistemi hakkında yeni açıklamalarda bulunan Bakan Kurum "Plastik poşetlerimizi ücretlendirdik. İnşallah 2021 yılında depozito uygulamasına geçeceğiz.Depozito uygulamasıyla birlikte eskiden gidip şişeleri verip gofret alırdık, yine aynı süreci işleteceğiz. Depozito uygulamasıyla birlikte atıklarımızı kaynağında ayrıştırmış olacağız. Plastik poşetlerde yüzde 70 azalma gördük. Kullanım yüzde 70 azaldı. Bu sayede hem çevremizi hem doğamızı koruyoruz. Gelecek nesillerimize daha iyi şehirler bırakıyoruz" dedi. Ergene ve Çorhu Nehri Temizlendi! 5 milyar liralık dev bir proje ile Çorlu ve Ergene nehirlerinin temizlendiğini belirten Bakan Kurum "Ergene ve Çorlu nehirlerini temizlemek adına tam 5 milyarlık liralık projeyi başlattık. Bu proje çerçevesinde 5 atık su arıtma tesisi ve bu arıtılan suların denize deşarjını içeren projenin yüzde 80'i tamamlandı.2020'de projeyi tamamlayıp Ergene ve Çorlu nehrinde hiçbir kirliliğe sebebiyet vermeyecek süreci başlatmış olacağız" dedi. Bakan Kurum "Kentsel Dönüşümü Hızlandıracağız" Kentsel dönüşüm hakkında da açıklamalarda bulunan Bakan Kurum "Tüm ülkede baktığımızda topraklarımızın yüzde 66'sı deprem bölgesi. Nüfusumuzun da yüzde 70'e yakını deprem bölgesinde yaşıyor. Bugüne kadar 82 bin canımızı kaybettik. Bu acıları tekrar yaşamamak için kentsel dönüşümü süratli bir şekilde yapmamız gerekiyor" diyerek bu konuda taviz vermeyeceklerini bir kere daha vurguladı. Haber Kaynağı: Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@