Bakan Açıkladı "Türkiye'nin Yüzde 93'ü Deprem Riski Altında"

Yaşanan her yeni depremle bir kere daha acı gerçekle karşı karşıya kalan Türkiye kentsel dönüşüm projeleri ile depreme hazırlanmaya çalışıyor.

Bakan Açıkladı "Türkiye'nin Yüzde 93'ü Deprem Riski Altında"

Yaşanan her yeni depremle bir kere daha acı gerçekle karşı karşıya kalan Türkiye kentsel dönüşüm projeleri ile depreme hazırlanmaya çalışıyor. Ancak kentsel dönüşüm ne yazık ki pek çok şehirde ve bölgede istenilen hızda ilerleyemiyor.

İstanbul'da düzenlenen Afetlere Hazırlık Çalışmaları Değerlendirme Toplantısına katılan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Türkiye'nin deprem haritası hakkında önemli açıklamalarda bulundu.Riskli Yapı Tespiti Yapılan 44 Bin 710 Bina Yıkıldı!Bakan Soylu "İstanbul'da 65 bin 417 binanın riskli olduğu tespit edilmiş, 44 bin 710 tanesinin yıkımı gerçekleştirilmiştir" diyerek şimdiye kadar yapılan riskli yapı yıkımı sayılarını da açıklamış oldu.Türkiye'de yaşanan 17 Ağustos depremine de değinen Bakan Soylu "Ülkemizin topraklarının yüzde 93'ü, nüfusumuzun yüzde 98'i deprem riski altındadır. 1900'lü yılların başından beri 200'ün üstünde can ve mal kaybına yol açan deprem meydana gelmiştir ve yaklaşık 86 bin vatandaşımız bu depremlerde hayatını kaybetmiştir.Marmara Depremi'nin etkili olduğu bölge, Türkiye nüfusunun yüzde 23'ünü barındırıyordu. 17 Ağustos Depremi'nde 17 bin 480 kişi hayatını kaybetti, 43 bin 953 kişi de yaralandı. Can ve mal kaybı olarak etkilenen nüfus, ülkenin yüzde 6'sını oluşturuyordu.Depremden etkilenen 7 ilin gayri safi milli hasıla içindeki payı yüzde 34,7, sanayi katma değeri içindeki payı ise yüzde 46,7 seviyesindeydi. Değişik kurumların yaptığı değerlendirmelerin ortalamasına bakıldığında Marmara Depremi'nin maliyeti 17 milyar dolardır ki o günün gayrisafi milli hasılasının yüzde 6,6'sına denk gelmektedir" diyerek çarpıcı rakamları kamuoyu ile paylaştı.Kamu Binaları Depreme Hazır!Depreme hazırlık konusunun son derece önemli olduğunu belirten Bakan Soylu yapmış oldukları çalışmalar ile şimdiye kadar İstanbul'da 402 okulun yıkılarak depreme dayanıklı hale getirdiklerini söyledi.İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ise İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesinin (İSMEP) kapsamında 360 kamu binasının yenilendiğini ve depreme dayanıklı hale getirdiklerini açıkladı.Emlak365.com