Bakan Berat Albayrak Açıkladı "Dövizle Kira Sözleşmesi Yasaklanacak"

Dolar ve Euro kurunda yaşanan aşırı değerlenme dövizle kira sözleşmesi yapan kişilerin mağdur olmalarına neden oluyordu. Hükümet sonunda bu konuya el atma kararı aldı.

EMLAK HABERLERİ 29.08.2018 - 08:25 15.07.2021 - 00:20 SERHATMEDYA

Dolar ve Euro kurunda yaşanan aşırı değerlenme dövizle kira sözleşmesi yapan kişilerin mağdur olmalarına neden oluyordu. Hükümet sonunda bu konuya el atma kararı aldı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından yapılan açıklamada dövizle kira sözleşmesinin yasaklanması hususunda çalışmalara başlandığı açıklandı. Özellikle de alışveriş merkezlerinde dükkan kiralamak isteyen kişileri zorlayan dövizle kira dönemi yapılacak yasal düzenlemelerin ardından tarihe karışacak. Dövizle Kira Yasaklansın Çağrısı Yanıt Buldu Özellikle de uzun süredir yükselen dolar kuru nedeni ile mağduriyet yaşayan kişilerin yapmış oldukları çağrılar sonunda yanıt buldu. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Türk Lirasının değerlenmesi ve kullanım oranının artması için dövizle kira sözleşmesi yasağı getirme kararı aldıklarını açıkladı. Bakan Albayrak “Bu konuda şu anda çok yoğun bir çalışma başladı. AVM’lerdeki dükkanlarda, gayrimenkullerde döviz ile kiralama ve satışın önüne geçmek için gerekli adımları en kısa sürede atacağız. İşte burada hassas bir nokta var.Bir kısım kredi döviz riski bununla ilişkili olan portföyü ayıracak şekilde çalışıyoruz. Bunu en kısa sürede Meclis’e getireceğiz. Bu konuyla ilgili toplumda da zaten ciddi bir talep var. Detayları, hukuki süreçleri çalışılıyor şu an.” diyerek ilgili kanun değişikliğinin meclisten mümkün olan en kısa sürede geçirileceğini açıkladı. Türkiye Ekonomik Krizi Fırsatı Çevirecek, Krizden Büyüyerek Çıkacak Türkiye'nin yaşanan ekonomik krizi bir fırsata çevireceğini dile getiren Bakan Albayrak “Ekonomik ve finansal sistemi yaşanabilecek dalgalanmalara karşı çok daha güçlü bir mimariyle inşa etmek durumundasınız. Bu süreçlerden çok farklı dersler çıkarıyoruz.Bu süreci, Türkiye ekonomisinin, finansal mimarisinin, sisteminin değişimi ve dönüşümü için, çok daha güçlü bir yapıya kavuşması için fırsat olarak görüyoruz” diyerek Türkiye'nin gerekli adımları atarak ve önlemleri alarak bu süreçten büyüyerek çıkacağını söyledi. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@