Bakan Bilgin'den Son Dakika Emekli Maaşlarına Yüksek Zam, 3600 Ek Gösterge ve AGİ Açıklaması Geldi!

2022 asgari ücret kalktı mı, içinde mi, dahil mi soruları gündemdeki yerini korurken konu hakkında açıklama Çalışma Bakanı Bilgin'den yapıldı. 2022 emekli maaş zammı ile emekli maaşı ne kadar olacak?

Finans 19.12.2021 - 14:33 19.12.2021 - 14:33 Gülcan Özer

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklama ile 2022 asgari ücret maaşı açıklanmıştı. Çalışanların uzun süredir talep ettiği üzere asgari ücretten vergi kesintisi kaldırılmış, bu da maaşlara son 50 senenin en yüksek zammı olarak yansımıştı. 

Yapılan düzenleme ile asgari ücret maaşı 2022 yılında net 4 bin 250 TL olarak ilan edilmişti. Ancak asgari ücretin ilan edilmesinin ardından "AGİ kalktı mı, 2022 asgari ücrete AGİ dahil mi?" soruları gündeme gelmiş, yine asgari ücretten yüksek maaş alan kişilerden gelir vergisi alınacak mı sorusuna da yanıt aranmıştı. 

ÇALIŞMA BAKANI BİLGİN'DEN SON DAKİKA AÇIKLAMASI: 2022  ASGARİ ÜCRETE AGİ DAHİL Mİ, ASGARİ ÜCRETTEN AGİ KALKTI MI?

Vatandaşın yoğun olarak soruyu gündeme taşıması üzerine Çalışma Bakanı Vedat Bilgin AGİ açıklaması yaparak "4 bin 250 liranın içerisinde de AGİ var. Verdiğimiz asgari ücret içerisinde bu AGİ desteği artık herkese var. Oransal olarak asgari ücrete yansıdı. Asgari ücretli olmayanlar için AGİ uygulaması devam edecek. Daha yukarda maaş alanlar için pozitif bir destek olarak değerlendirebilir" diyerek asgari ücretin içinde bu rakamın dahil edildiğini söyledi.

agi kalktı mı

2022 EMEKLİ MAAŞI ZAMMI İÇİN SON DAKİKA AÇIKLAMASI: EMEKLİ MAAŞLARINA KAÇ TL ZAM GELECEK?

Emeklilerin çok önemli olduğunu belirten Bakan Bilgin "Bütün emekli grupları içine alan bir düzenleme yapacağız. Ekonomideki dalgalanmaları onları biraz önce bahsettiğim sosyal transferi onlar için de ele alacağız. Memurları söylemem lazım. Biz Memur Sendikalarımız görüşmeler yaptık.

Sonra sözleşmeyi yaptık bir konfederasyonumuzla orada vardığımız bir mutabakat var. Birkaç husus var o da şudur: Eğer enflasyon bizim sözleşmemizde belirlediğimiz ücretin üzerine çıkarsa biz farkı vereceğiz. Bu farkı aynı zamanda bir sosyal transfer olacak düzeyde de gerçekleştireceğiz. Enflasyon diyelim ki yarım puan aştı sosyal refah olarak bunu değerlendireceğiz" diyerek memur ve emekli maaşlarına iyileştirme müjdesi verdi.

çalışma bakanı bilgin açıklaması 3600 ek gösterge

3600 EK GÖSTERGE'DE SON DURUM NE?

3600 ek gösterge hakkında da açıklama yapan Bakan Bilgin, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesindeki çalışmaları tamamladıklarını söyledi. Bakanlık bünyesindeki çalışmaların sona erdiğini belirten Bakan Bilgin komisyon görüşmelerinin ise 2022 yıl başından itibaren gündeme alacaklarını söyledi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@