Bakan Bilgin'den Son Dakika EYT'lilere Müjde Açıklaması: İşte EYT'nin Çıkış Tarihi!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin EYT hakkında önemli açıklamalarda bulundu. AKP 'den son dakika EYT açıklaması heyecan yarattı. EYT son dakika bugün!

Bakan Bilgin'den Son Dakika EYT'lilere Müjde Açıklaması: İşte EYT'nin Çıkış Tarihi!

Milyonlarca kişi ve ailesinin beklediği Emeklilikte Yaşa Takılanlar EYT düzenlemesi hakkında son dakika açıklaması Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından yapıldı. Dün Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından ilan edilen Haziran ayı enflasyonu rakamı ile memur maaş zammı belli olmuş gözler bir kere daha EYT düzenlemesine çevrilmişti.

Hatırlanacağı üzere ilk olarak yapılan açıklamada 3600 ek gösterge sonrasında memur maaş zammı düzenlemesinin halledileceği, sonrasında ise sıranın EYT düzenlemesine geleceği açıklanmıştı. 3600 ek gösterge düzenlemesi hakkında beklenen yasal düzenleme yapılırken söz konusu kanun düzenlemesi Resmi Gazete ile yayımlanarak yürürlüğe girmiş oldu.

AKP 'DEN EYT AÇIKLAMASI SON DAKİKA: EYT'DE SON DURUM NEDİR?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar düzenlemesi hakkında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin yapmış olduğu son dakika açıklamasında "Türkiye'nin emekçileri hiç merak etmesinler, hiç endişe etmesinler. Türkiye'nin her sorunu, çözülmesi gereken dosya olarak önümüzde duruyor. Bu, önümüzdeki dosyalardan, çözülecek şeylerden biri" diyerek EYT düzenlemesini çözeceklerini söyledi.

eyt nedir kimleri kapsıyor

Bakan Bilgin yaptığı açıklamasında "Bu yılın sonuna kadar bu yolda önümüzde olan bütün dosyaları çözeceğiz. O da önemli dosyalardan biri. Orada da alternatif maliyetleri, çözüm önerilerini oluşturmaya çalışıyoruz. Her şey önümüzde" diyerek 2022 yıl sonuna kadar EYT sorununu çözeceklerini söyledi. Böylelikle ilk kez EYT mağdurları için bir tarih verilmiş oldu. 2022 yıl sonuna kadar Emeklilikte Yaşa Takılanlar EYT mağdurları için beklenen yasal düzenleme yapılmış olacak.

eyt ne zaman çıkar

EYT NEDİR, KİMLERİ KAPSIYOR?

EYT, Emeklilikte Yaşa Takılanlar kelimelerinin ilk harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Emekli olmak için aranılan prim gün sayısı ve fiili hizmet süresi şartlarını yerine getirmesine rağmen yaş şartına takılan kişileri kapsar. 1999 senesinde yapılan yasal düzenleme ile emeklilik şartlarına yaş şartı da eklenmiş olup, bu düzenleme nedeni ile pek çok kişi emeklilik hakkını yitirmiştir.

Yapılan yasal düzenleme kanunun geriye dönük işlemesini engellemek üzere düzenlemeleri içermekte olup, emeklilik yaşının kademeli olarak arttırılması ya da 9 bin prim gününü dolduran kişilerin yaşa bakılmaksınız emekli olması gibi yeni düzenlemeleri içermesi beklemektedir. Yine düşük maaşla erken emeklilikte masada olan formüller arasında açıklanmıştı.