Bakan Bozdağ'dan Son Dakika Kira Fiyatlarına Yeni Düzenleme Açıklaması: Zam İçin Miktar Değil Oran Sınırı Geliyor

Son dönemin en çok konuşulan gündem maddeleri arasında yer alan kiralarla ilgili düzenleme konusunda son dakika açıklaması Adalet Bakanı Bozdağ'dan geldi. Kira sınırı gelecek mi?

Emlak Haberleri 01.06.2022 - 11:40 01.06.2022 - 11:40 Gülcan Özer

Dünyada konut fiyatlarının ve ev kiralarının en çok arttığı ülkelerin başında yer alan Türkiye'de barınma krizi gündemdeki yerini koruyor. Türkiye genelinde ortalama satılık konut fiyatlarının 1 milyon lirayı aşması, ev kiralarının 4 bin 500 liraya ulaşması ve büyük şehirlerde 7 bin TL sınırına dayanması ile barınma krizi alarmı verilmişti. 

Alınan karar kapsamında Adalet Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı üçlü zirve düzenlemiş, kira artışlarına bir dur demek için alınabilecek önlemler masaya yatırılmıştı. Konu hakkında son dakika açıklaması Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından yapıldı. Bakan Bozdağ'ın yapmış olduğu açıklama ile yeni kira düzenlemesinin detayları da ilan edilmiş oldu. 

KİRALARLA İLGİLİ DÜZENLEME SON DAKİKA: KİRALIK EV FİYATLARINA MÜDAHALE OLACAK MI?

Yozgat'ı ziyaret ederek Cemil Çiçek Personel Eğitim Merkezi'nde yargı muhabirleri ile düzenlenen özel bir toplantıya katılan Bekir Bozdağ, kiralık ev fiyatlarına müdahale hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Bozdağ, fahiş fiyat artışları nedeni ile pek çok kişinin mağdur edildiğini, kiracıların bu zamlar nedeni ile mağdur olduğunu ve bu sorunun özellikle de İstanbul'da büyük mağduriyet yarattığını dile getirdi. 

KİRALIK EV FİYATLARINA DEVLET YASAL SINIR GETİRECEK Mİ, TAVAN KİRA UYGULAMASI BAŞLAYACAK MI?

Ev kiralarında yaşanan yükselişin bakanlıkların sıkı denetiminde olduğunu belirten Bakan Bozdağ, ilk etapta ilk defa kiraya verilecek olan evlerde kiralık ev fiyatlarının bir yasal sınır konulup konulamayacağını ve bununla ilgili bir yasal sınır getirilip getirilemeyeceğini incelediklerini belirterek ikinci planda ise oturanlarla ilgili kira artışı zammı için yapılacak olan yeni düzenlemelerin masaya yatırıldığını söyledi. 

Bakan Bozdağ "Oran üzerinden bir belirleme yapacağız. Miktar üzerinden değil. Çünkü oran üzerinden bir belirlemenin makul olacağını düşünüyoruz. Oran üzerinden yaptığımızda maliyet her miktara göre farklı şekilde oluşacaktır. Son aşamaya gelindiğini ifade etmek isterim. Bu, geçici bir düzenleme olacaktır, altını çizeyim. Kalıcı bir düzenleme değil, geçici bir düzenleme yapacağız. Süre bittikten sonra da bu eski hale devam edeceğiz" dedi. Kira ihtilafları için ise arabulucu sistemi devreye alınacak. 

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@