Bakan Dönmez Açıkladı: Akkuyu Nükleer Santrali 3. Ünite Temeli Ne Zaman Atılacak?

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez yapmış olduğu açıklama ile Akkuyu Nükleer Güç Santrali projesi için 3.

Bakan Dönmez Açıkladı: Akkuyu Nükleer Santrali 3. Ünite Temeli Ne Zaman Atılacak?

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez yapmış olduğu açıklama ile Akkuyu Nükleer Güç Santrali projesi için 3. etabın temel atma töreninin 10 Mart 2021 tarihinde yapılacağını duyurdu. Törene Rusya Devlet Başkanı Putin ile beraber Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın video konferans yöntemi ile katılacağı açıklandı.

AKKUYU NÜKLEER SANTRALİ SON DURUM NE?

Türkiye'nin enerjide dışa olan bağımlılığını azaltmak adına tarihi bir öneme sahip olan ve Türkiye'nin ilk Nükleer Enerji Santrali projesi olması nedeni ile büyük önem taşıyan Akkuyu NGS projesi üzerindeki çalışmalar tüm hızı ile devam ediyor. İnşaat sahasında koronavirüs nedeni ile alınan tedbirler ışığında çalışmalar devam ederken projenin 3. etabı için temel atma tarihi belirlendi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından yapılan açıklama ile projenin 3. etabının temelinin 10 Mart 2021 tarihinde atılacağı ilan edildi.

Akkuyu NGS projesinin son durumu hakkında bilgi veren Akkuyu Nükleer Genel Müdürü Anastasia Zoteeva projenin etaplar halinde yapılacağını, ilk hedeflerinin ise birinci üniyeti 29 Ekim 2023 tarihine kadar tamamlayarak devreye almak olduğunu söyledi. 2023 yılında açılacak olan birinci ünitenin ardından 2026 senesine kadar ise her sene bir ünite daha devreye alınarak proje tamamlanacak. Toplamda 4 ünite inşa edilecek.

AKKUYU NÜKLEER ENERJİ SANTRALİ NEREDE?

Akkuyu Nükleer Enerji Santrali projesi Mersin il sınırları içerisinde yer alan ve projeye adını veren Gülnar ilçesinde yer bulunan Akkuyu mevkiinde inşa ediliyor.