Bakan Dönmez Elektrik ve Doğalgaz Zammının Nedenini Madde Madde Açıkladı!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Ak Parti milletvekillerine yaptığı sunumda doğalgaz ve elektrik faturalarına gelen zamların nedenini açıkladı.

Finans 21.01.2022 - 13:40 21.01.2022 - 13:40 Büşra Uluşen

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, yılbaşından itibaren elektriknve doğalgaz faturalarına yapılan zamların nedenini madde madde açıkladı. Bakan Dönmez, bu yıl yapılan zamlardan vatandaş kadar devletin de etkilendiğini belirterek, geçen yılki sübvansiyonu bu yıl yapamayacaklarını söyledi. 

Elektrik ve doğalgaza zam yapılmaması durumunda bütçeye 150 milyar TL zarar verileceğini söyleyen Dönmez, zamları yaptıklarını ancak kademeli sistemi getirerek az kullananın az fatura ödeyeceğini, tüm bunlara ek olarak da ısınma yardımı ile de doğalgaz desteği verileceğinin altını çizdi. 

ZAMLARIN NEDENİNİ MADDE MADDE AÇIKLADI

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı fatih Dönmez, elektrik ve doğalgaz zamlarının nedenini 7 başlık altında anlattı. Dönmez'in açıklamalarına göre doğalgaz ve elektrik şu nedenlerden ötürü zamlandı:

- Salgının ardından gelen ekonomik toparlanmanın oluşurduğu güçlü talep artışı, 

- Üretimde yaşanan aksaklıklar, 

- Navlun maliyeti başta olmak züere tedarik ayağındaki sıkıntılar,

- Yeşil enerji dönüşümü kapsamında hidrokarbona yönelik yatırımların azalması,

- Mevcut yenilenebilir enerji kapasitesini talebi karşılayamaması, 

- Avrupa ülkelerindeki depolama tesislerinde yeterince doğalgaz bulunmaması,

- Uluslararası siyasi krizler.

Bakan Dönmez, 2021 yılında ülkemizde elektrik fiyatının ortalamasının 47 Euro seviyesinde olduğunu, Almanya- Fransa ve İtalya'ya göre 50-80 Euro daha düşük olduğunu söyledi. Avrupada bin metreküp doğalgazın ortalama fiyatı 2020 yılında 115 dolar ilen, 2021 yılında 570 dolara ulaştı. 

elektrik

AVRUPADAN DAHA AZ VERGİ ALINIYOR

Bakan Dönmez, elektrik ve doğalgazdan alınan vergi oranlarına değinerek, Türkiye'de elektrikten yüzde 66.5 oranında enerji bedeli, yüzde 15.3 dağıtım bedeli, yüzde 18.2 vergi alındığını; Avrupa'da ise yüzde 51.1 enerji bedeli, yüzde 24,4 dağıtım bedeli, yüzde 24.5 vergi alındığını aktardı. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@