Bakan Dönmez Tarih Verdi: Filyos Tesisi ile Karadeniz Gazı Kullanılır Hale Gelecek!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Zonguldak'ta Filyos Doğal Gaz İşleme Tesisi'nde vatandaşlara müjdeyi verdi. Önümüzdeki yıldan itibaren Karadeniz gazı kullanılabilecek.

Gündem 01.01.2022 - 16:15 01.01.2022 - 16:15 Büşra Uluşen

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde yapımı devam eden Filyos Doğal Gaz İşleme Tesisi'ni ziyaret ederek çeşitli incelemelerde bulundu.

Bakan Dönmez, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürü Melih Han Bilgin'den tesis hakkında bilgi aldıktan sonra seyir terasında basın mensuplarına açıklama yaptı.

Karadeniz'de Çıkan Gaz Filyos'tan Karaya Çıkacak

2021 yılının son gününü Yavuz Sondaj Gemisi'ndeki gizli kahramanlarla beraber geçirdiğini ve bugün de kara çalışmalarını inceleme imkanı bulduğunu söyledi.

Bakan Dönmez Filyos'a doğal gaz işleme tesisi yapılacağının müjdesini verirken, yaptığı incelemeler sonucunda Karadeniz'de çıkan gazın Filyos'tan karaya çıkacağının altını çizdi. İlk başta 10 milyon metreküp günlük ancak 40 milyon metreküpe kadar kapasitesi olan bir işleme tesisi projesi yaptıklarını belirten Dönmez, sahada büyük bir çalışma yaptıklarını aktardı. 

Yer altı su seviyesinin kontrol edilebilmesi amacıyla su tüketimi için yüksek ağaçlar dikildiğini, projenin tamamen çevreci bir proje olduğunun da altını çizdi. 

filyos doğalgaz

''Hem Halkımız Hem Devletimiz Kazanacak''

Tesisin 3 bin 200 dönümlük bir alan üzerine inşa edildiğini anımsatan Bakan Dönmez, bu büyüklükteki bir tesisin artık Avrupa listelerinin en başında yer alacağını ve bu proje için son teknolojiyi uygulayacaklarını söyledi.

Dönmez sözlerine şöyle devam etti, '' Önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde bu gazı burada yakmış olacağız. Sonra da ulusal iletim sistemimize bağlayarak artık yurdumuzun dört bir köşesinde Karadeniz gazı kullanılır hale gelecek. Hem halkımız hem de devletimiz kazanacak'' dedi. 

Bakan Dönmez, projeyi yürüten ve büyük bir emek sarfeden Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) çalışanları, yöneticileri olmak üzere onun iştiraki olan OTC'nin yönetici ve çalışanlarına, yüklenici firmalara, mühendislere, taşeronlara, işçilere ayrı ayrı teşekkür etti. 

Teşekkürlerinin ardından terastan ayrılan Bakan Dönmez, ilgili kişiler ile toplantı yaptı. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@