Bakan Eroğlu Diyarbakır'da Temel Atma Törenine Katıldı

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Diyarbakır'da 167 milyon liralık 5 yeni tesisin temel atma töreninde açıklamalarda bulundu.

Yatırım Rehberi 21.08.2017 - 22:30 15.07.2021 - 00:22 Serhat Karaman

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Diyarbakır'da 167 milyon liralık 5 yeni tesisin temel atma töreninde açıklamalarda bulundu.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Diyarbakır'da yapılacak 5 yeni tesis için yapılan temel atma törenine katıldı.

Diyarbakır'a 167 milyon liralık 5 yeni tesis yapılıyor. Bu tesislerin temel atma törenine katılan Bakan Veysel Eroğlu'na, TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, Diyarbakır Milletvekilleri Galip Ensarioğlu, Ebubekir Bal da eşlik etti.

Yüze 12’den Yüzde 55’e Çıkarıldı

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, törende yapmış olduğu açıklamada, Diyarbakır'ın ilim ve kültür merkezi olduğunu, birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını belirtti.

Diyarbakır'ın eski hali ile şimdiki hali arasında muhteşem bir gelişme olduğunu vurgulayan Bakan Veysel Eroğlu; "Barajların sulamasını yapacağız diye söz vermiştim. Burada GAP'ta çok sayıda sulama tesisini yüzde 12'den yüzde 55'e ulaştık. Ana kanallar yaptık.

‘Halkın Kalkınması İçin Ne Gerekirse Yapacağız’

GAP'ta 2 yüz kilometre dev ana kanallar var. Çok sayıda sulama tesisini de hayata geçirdik. Sulama alanlarına hız veriyoruz, halkın kalkınması için ne gerekiyorsa yapacağız. Burada sulama olunca yılda 2 veya 3 defa mahsul alabiliyor.

Çiftçiyi özellikle aynı tarladan sulama olması halinde alacağı zirai gelir 4 buçuk misliyle 14 misli artıyor. Yani zenginlik demek. Diyarbakır'ın eski haline bakın birde şimdiki haline bakın muhteşem bir gelişme var. Yeterli mi? Değil. İnşallah Büyükşehir Belediye Başkanımız ve diğer ilçe belediye başkanlarımızın tüm gayretleriyle Diyarbakır muhteşem bir şehir olacak" açıklamasını yaptı.

Ne Yapılırsa Az

Diyarbakır'a her geldiklerinde müjde ile geldiklerini dile getiren Bakan Veysel Eroğlu, şimdi de yaklaşık 3 katrilyonluk 51 müjde ile geldiklerini belirterek; "Geçen yılın sonuna kadar Orman ve Su İşleri Bakanlığı olarak 4 milyar 320 milyon lirayla en çok yatırımı Diyarbakır'a yaptık. Hayırlı olsun ama bunu çok görmüyoruz. Çünkü buranın hakikaten ihtiyacı var.

Biz buraya ne yapılırsa az diyoruz. Diyarbakırlı kardeşlerim en güzeline layık. Geçen yıl sonuna kadar böyle ama herhalde bu yıl 5 milyar yatıracağız. Şu anda tüm bakanlıklar içinde birinci sıradayız. İkinci sırada ise Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı var. Oda geçen yıl 3 milyar 60 milyon lira yapmış bu senenin sonuna kadar 3,5 milyonu yakalayacak" açıklamasında bulundu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@