Bakan Fakıbaba’dan GTHB İsim Değişikliği Önerisi13 defa okundu

kategorisinde, 07 Eyl 2017 - 12:30 tarihinde yayınlandı
Bakan Fakıbaba’dan GTHB İsim Değişikliği Önerisi

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, şimdiden önlem alınmazsa Türkiye’de ciddi gıda sorunları yaşanacağına dair açıklamalarda bulundu.

30 Yılda En Büyük Sorun Haline Gelecek

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, gelecek 30 yılda en büyük problemlerden birinin de gıda sorunu olacağını tahmin ettiklerini ifade etti. Türkiye’nin gıda sorunu yaşamaması için önceden tedbirlerin alınması gerektiğini vurguladı.

Ahmet Eşref Fakıbaba, AK Parti iktidarı döneminde tarım alanında önemli yol kat edildiğini belirterek, şu anda yaklaşık 50 milyar dolarlık tarımsal hasılaya ulaşıldığını ifade etti.

Üretim Bakanlığı Olarak Değiştirilmeli

Ahmet Eşref Fakıbaba, dünya açısından stratejik önem taşıdığını belirterek; “Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı olarak dışarıdan gıda ve hayvan ithal etmem, tarım ürünleri ithal etmem beni vicdanen çok rahatsız etmektedir.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın adını Üretim Bakanlığı olarak değiştirmek lazım. Üreteceğiz, ihraç edeceğiz insanlar zengin olacak, ülkemiz daha büyük bir ülke olacak” açıklamasında bulundu.

7-8 Problem Çözülmüş Oluyor

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, sertifikalı tohum kullanımının yaygınlaştırmak istediklerini belirtti.

Verimli ürünlerin geliştirilmesine yönelik Ar-Ge çalışmalarına ağırlık verileceğini vurgulayan Fakıbaba; “Suyu toprakla buluşturduğunuz zaman emin olun 7-8 problemi biz çözmüş oluyoruz. Ürün elde ettikçe tarıma dayalı sanayi bu sefer kendiliğinden gelecektir çünkü ana maddenin olduğu yer Güneydoğu’dur yani bütün Türkiye’nin tarım bakanıyım ama bu bölge bereketli hilaldir, bu bölgeye göz dikmelerinin nedeni petrol falan değil, toprağından dolayıdır” ifadelerini kullandı.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), Bakan Fakıbaba’nın açıkladığı takvim doğrultusunda Ordu’da fındık alımına başladı. Toprak Mahsülleri Ofisi, üreticilerden Giresun kalite fındığın kilosunu 10.5, levant fındığın kilosunu ise 10 liradan aldı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Türkiye’nin gıda sorunu ile karşı karşıya kalmaması için şimdiden gerekli önlemlerin alınması gerektiğini vurguladı.

Haber Editörü : Tüm Yazıları
YORUM YAZ