Bakan Karaismailoğlu Rize-Artvin Havalimanı İnşaatında Taş Dolgu İşleminin Tamamladığını Duyurdu

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Rize-Artvin Havalimanı inşaatında taş dolgu işleminin tamamlandığını açıkladı. Havalimanı inşaatıyla ilgili bilgiler verdi.

Emlak Haberleri 28.12.2021 - 14:18 28.12.2021 - 14:18 Büşra Uluşen

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaimailoğlu, 2017 yılında temeli atılarak Türkiye'nin deniz dolgusuyla inşa edilen ikinci havalimanı olma özelliği taşıyan Rize -Artvin Havalimanı'nın en önemli bölümü olan taş dolgusunun tamamlandığını duyurdu. 

Bakan Karaismailoğlu açıklamasında, Rize'ye 34, Hopa'ya 54, Artvin 125 kilometre uzaklıkta olan ve Pazar ilçesinde yapılan havalimanının yılda yaklaşık 3 milyon yolcuya hizmet verebilecek kapasiteye sahip olduğunu aktardı. 

Türkiye'de Deniz Dolgusuyla İkinci Havalimanı!

Karaismailoğlu, Rize - Artvin Havalimanı'nın tamamlanmasıyla Ordu - Giresun Havalimanı'ndan sonra deniz dolgusuyla inşa edilen ikinci havalimanı olacağını belirtirken, bu havalimanının 100 milyon dolgu alanı üzerine inşa edildiğini, 3 bin metre uzunluğunda 45 metrelik pist, 265 metreye 24 metre 3 taksi yolu, 300 metreye 120 metre, 120 metreye 120 metre 2 aprondan oluşacağını dile getirdi. 

dsi 2-1

Havalimanı inşaatında sona gelindiğini ve denize dolgu olarak yapılandolgu mendireğin yüzde 100'ünün tamamlandığını bildiriren Karaismailoğlu, inşaatın alt ve üst yapılarının tamamına bakıldığında projenin yüzde 90'ının gerçekleşmeye ulaştığını belirtti. 

Bölge Ekonomisi İçin Oldukça Önemli

Karaismailoğlu, havalimanının bölge ekonomisi açısından oldukça önemli olduğunun altını çizerek, projenin Rize ve Artvin'in kent merkezi ile turizm potansiyeli olan ilçelerin gelişmesine ve Doğu Karadeniz bölgesine komşu ülkelerle ticari ilişkilerin artmasına katkı sağlayacak.  

Ayrıca, Trabzon Havalimanı'na yedek meydan olması özelliği ile de Doğu Karadeniz Bölgesi'nin hava ulaşımının kesintisiz bir şekilde sağlanmasının temin edileceği bildirildi. 

Havalimanının En Büyük Bölümünü Dolgu Oluşturuyor

Havalimanının inşaatının en büyük bölüünün dolgu alanlarından oluştuğunu aktaran Bakan Karaismailoğlu, inşaat saha imalatında yüzde 98,86'ya ulaşıldığı ve kara ile deizden yapılan dolguyla toplam 100 milyon ton genel saha dolgusunun tamamlandığı açıklandı. 

Karaismailoğlu, havalimanında toplam 2 milyon 800 bin metrekarelik dolgu imalatı bulunduğu ve dolgu, alt temel, bitümlü temel ve binder imalatlarının tamamlandığını, taş mastik asfalt tabakasının ise 2 bin 800 metresinin tamamlandığını ifade etti. 

dsi-1

Havalimanında 20 bin 500 adet X bloğun tamamının montajlandığını vurgulayan Karaismailoğlu, kuşaklama kanalı imalatının 2 bin 451 metresinin tamamlandığını, havalimanı üstyapı inşaatında 31 bin 847 metrekare terminal ve VIP terminal binası, mescit, teknik blok, kule, kurtarma ve yangın istasyonu, güç ve ısı merkezi, garaj ve diğer destek binalarıyla beraber toplam 47 bin 133 metrekare kapalı alan yer aldığını da sözlerine ekledi. 

,

Gelişmelerden Haberdar Olun

@