Bakan Kirişçi müjdeyi verdi: Konut desteği sağlanacak, köy okulları dönüştürülecek

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, kullanılamaz durumdaki köy okullarının dönüştürülerek yeni eğitim alanlarına çevrileceğini ve yangında evini kaybedenlere konut desteği verileceğini açıkladı.

Emlak Haberleri 03.05.2022 - 22:13 03.05.2022 - 22:13 Büşra Uluşen

Bayram programı kapsamında Bolu'ya gelen Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, Bolu Valisi Ahmet Ümit'i ziyaret ederek bayramını kutladı. Bölgedeki çalışmalar hakkında bilgi alan Kirişçi, sonrasında beraberindeki heyetle beraber 30 Nisan'da 3 ev, ahır samanlık ve ardiyenin kül olduğu yangında 19 küçükbaş hayvanın da telef oldu Mudurnu ilçesine bağlı Sürmeli köyünü ziyaret etti. 

Metruk köy okulları dönüştürülecek

Ziyaretinin ardından AA muhabirine açıklamalarda bulunan Kirişçi, yangında can kaybının yaşanmamasında teselli bulduklarını belirtilerek, meydana gelen hasarların telafi edileceğini, konutlar konusunda devletin yardımcı olacağını ve 19 küçükbaş hayvan konusunda da yardımların esirgenmeyeceğini söyledi. 

Ülkemizde taşımalı eğitim sebebiyle 4 bin köy okulunun kullanılamaz halde olduğuna değinen Kirişçi, bu okullar ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı tarafından çalışma başlatıldığını açıkladı. Köy okullarıyla ilgili hazırlanan projeler için önümüzdeki haftalarda yeni duyurular yapacaklarını belirterek, bunun lansmanını da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yapacağını belirtti. 

Kullanılamayan 4 bin köy okulunun kreş anasınıfı, ya da halk eğitim merkezi gibi alanlara dönüştürüleceğinin müjdesini veren Bakan Kirişçi, söz konusu halk eğitim merkezlerinde tarımla ilgili eğitim faaliyetlerinin yürütüleceğini söyledi. Burada örneğin  mantar ya da kiraz yetiştiriciliği gibi alanların geliştirileceğini  ve hedefledikleri 4 bin okulu dönüştürülmesiyle birlikte hem buralara yeni okullar yapmak hem de gençleri tarımla buluşturmak istediklerini ifade etti. 

Bakan Kirişçi, dünyanın gelişmiş ülkelerinde zenginlerin kırsalda, fakirlerin ise kent merkezinde yaşadığının altını çizerek, Türkiye'de bu durumu tekrar tersine çevirmek istediklerini dile getirdi. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@