Bakan Koca'dan Son Dakika Aşı Zorunluluğu ve Kısmi Kapanma Açıklaması Geldi!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca son derece önemli açıklamalarda bulundu. Özellikle de son dönemde sıklıkla tartışılan koronavirüs aşısı zorunlu olur mu sorusuna yanıt verirken, delta varyantı Türkiye'de kaç ilde var, hangi illerde görüldü ve kısmi kapanma yasakları gelir mi sorularını da yanıtladı. Kurban Bayramı sonrası yasak olacak mı, yeniden kısıtlama olacak mı, yasaklar tekrar gelecek mi, aşı zorunlu hale gelecek mi?

Gündem 13.07.2021 - 11:48 13.07.2021 - 11:48 Emlak 365

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca basın toplantısı ile merak edilen soruları yanıtladı. Özellikle de Kurban Bayramı sonraıs yeni kısıtlama ve yasaklamalar ile aşı zorunluluğu konusunda açıklamaları takip edilen Bakan Koca bunun yanı sıra 4. dalga uyarısında da bulundu. 

AŞI ZORUNLU OLACAK MI, AŞI ZORUNLULUĞU GELİR Mİ?

Son dönemin en çok tartışılan konuları arasında yer alan zorunlu aşı uygulaması hakkında da açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca aşı zorunluluğu gibi bir konunun şu anda gündemlerinde olmadığını belirterek “Şu an gündemimizde zorunlu olarak kamu olarak bir zorunluluğu gündemimize almak istemiyoruz. Daha çok vatandaşımızı ikna etme yöntemini kullanmak istiyoruz. Gerektiğinde ayağına gitme dahil olmak üzere her yöntemi denemek istiyoruz. Bunu da sahada yaygın bir şekilde zaten yapıyoruz. Her geçen gün artıyor. Doğu ve güneydoğuda oranların düşük olduğunu görüyorsunuz ama giderek oralarda da bir artışın olduğunu görüyoruz" diyerek aşılamada bir sorun yaşamadıklarını ve bu süreci gönüllülük esası ile yürütmek istediklerini dile getirdi. 

TÜRKİYE'DE DELTA VİRÜSÜ GÖRÜLEN İLLER İÇİN AÇIKLANAN SAYI ARTTI! HANGİ İLLERDE DELTA VİRÜSÜ GÖRÜLDÜ?

Tüm dünyayı sarsan ve yıkıp geçen delta virüsü hakkında da bilgi veren açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca "Delta varyantı sayıları giderek artıyor, dünyada arttığı gibi. Şu an 750’leri buldu. İl sayısı da 36’ya çıktı. Delta Plus varyantı 3 tane olarak devam ediyor. 3 ilde" diyerek şu anda delta mutantı görülen il sayısının 36 olduğunu söyledi. 

TÜRKİYE'DE 4. DALGA YAŞANIR MI, KURBAN BAYRAMI SONRASI YENİDEN KISITLAMA VE YASAKLAR GERİ GELİR Mİ?

Son dönemde vaka sayısında artış yaşanması dikkat çekerken Kurban Bayramı için yasak ve kısıtlama kararı alınmaması da beraberinde yeni tartışmaları getirmişti. Bayramlaşmalar ve 9 günlük bayram tatili nedeni ile yapılan seyahatlar gibi farklı etkenlerle vaka sayısının bayramdan sonra yükseliş göstermesinden endişe edilirken Bakan Koca konu hakkında “Herhangi yeni bir kapatma ve kısıtlama doğrusu önermiyoruz ama toplumsal bağışıklık oluşana kadar herkesin tedbirler noktasında hassasiyet göstermesini, yani maske, mesafe, kişisel tedbirlere, kişisel güvenlik çemberinin korumasına önem göstermesini, kapalı, havalandırılmamış ortamlarda bulunmamasını, kapalı ortamlarda da maskeye devam edilmesini öneriyoruz” diyerek şu anda yeni bir kısıtlama ya da kapatma kararı gibi gündemlerinin bulunmmadığını dile getirdi. 

Şu anda Türkiye'de 4. dalga yaşanmadığını ancak bunun yaşanmayacağı anlamına da gelmediğini belirten Bakan Koca konu hakkında alınabilecek en önemli önlemin aşılama olduğunu belirterek ancak toplumsal bağışıklık yakalanabilirse 4. dalganın önlenebileceğini söyledi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@