Bakan Kurum "2017 den Sonra 2018 De Yapılan Tüm Kaçak Yapılar Yıkılacak"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum uydu fotoğrafları üzerinden kaçak yapıların tek tek tespit edildiğini belirterek kaçak yapıların tümünün istisnasız olarak yıkılacağını açıkladı.

KENTSEL DÖNÜŞÜM 14.11.2018 - 12:33 15.07.2021 - 00:19 Emlak 365

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum uydu fotoğrafları üzerinden kaçak yapıların tek tek tespit edildiğini belirterek kaçak yapıların tümünün istisnasız olarak yıkılacağını açıkladı.

Bugün Anadolu Ajansı tarafından yayımlanan Editör Masası programına konuk olan Murat Kurum son derece önemli açıklamalarda bulundu. İmar barışı kapsamına girmeyen kaçak yapıların da imar barışı kapsamında yapı kayıt belgesi aldığının sorulması üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum bu yapıların tek tek belirlenerek yıkılacağını açıkladı. Uydu Fotoğrafları İle Tespit Ederecek Yıkacağız! En son Nevşehir Kapodakya'da benzer bir durum yaşadıklarını ve buradaki binaların yıkıldığını belirten Bakan Kurum "E-Devlet üzerinden yalan beyanla imar barışı başvurusu yapanları tek tek belirleyeceğiz. Bizim amacımız milletimizle barışmak. Yapı kayıt belgesi ile kaçak binaların kayıt altına alınmasını istiyoruz. Kaçak yapılar bu sayede elektrik, su ve doğalgaz bağlatabilecek. Taşınmazını ipotek göstererek kredi kullanabilecek. Vatandaşımıza kolaylık olsun diye e devlet üzerinden başvuru kolaylığı sunduk. Bu başvuruları yaptıktan sonra Bakanlığımızın ilgili birimleri tüm başvuruları yerinde tespit ederek inceleyecek ve uydu görüntülerinden yararlanacak. 31 Aralık 2017 tarihinden sonra yapılan tüm başvuruları kabul etmeyeceğiz. Bu başvuruları yapanlar varsa haklarında cezai işlem başlatacağız, yatırdıkları paraları iade etmeyeceğiz ve irat kaydedeceğiz. Bir yandan da yaklaşık 7 bin bina için yıkım çalışması başlattık ve savcılığa suç duyurusunda bulunduk. 81 ile genelge yolladık ve kaçak yapıların tespit edilmesini, bu kaçak yapıların yıkım çalışmalarının ivedilikle yapılmasını istedik" diyerek kesinlikle kaçak yapılara izin vermeyeceklerinin altını bir kere daha çizdi. Haber Kaynağı: Emlak365.comNOT: BU HABERİN İZİNSİZ, AKTİF LİNK VERİLMEDEN, BİR BÖLÜMÜNÜN ALINMASI VEYA TAMAMININ KOPYANIP KULLANILMASI DURUMUNDA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR…"


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@