Bakan Kurum Açıkladı! 2018 Yılında Yapılan Kaçak Yapılara İmar Barışı Yok

İmar barışında toplanan para 17,5 milyara ulaşırken Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum konu hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

KENTSEL DÖNÜŞÜM 06.03.2019 - 10:11 15.07.2021 - 00:17 Emlak 365

İmar barışında toplanan para 17,5 milyara ulaşırken Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum konu hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum katıldığı bir televizyon kanalının canlı yayınında önemli açıklamalarda bulundu. İmar Barışında Toplanan Para 17.5 Milyara Ulaştı!İmar barışına başvuran kişi sayısı ve toplanan parayı da açıklayan Bakan Murat Kurum bugüne kadar imar barışına toplam başvuran kişi sayısının 9 milyon 724 bin kişi olduğunu söyledi. Bakan Kurum yapmış olduğu açıklamada "Bu süreci Haziran ayına kadar uzattık. BAşvuruların 12 - 13 milyona ulaşmasını bekliyoruz. imar barışı devletimiz ile milletimizin kaçak yapı konusunda yaşadığı sorunları çözecek, onları kayıt altına alacak ve elektrik, su aboneliği haklarından yararlanmasını sağlayacak bir işlemdir.Ancak kesinlikle bu binaların yeniden yapılmasını gerektiren bir hak değildir. Envanter oluşturacağız. Kaçak binaların sayılarını ve durumunu tespit edeceğiz. Binaların tümünün envanterini oluşturacağız. 2017 yılında yapılmış yapıları kapsayacak olup kesinlikle 2018 yılında yapılan yapıları kapsamayacak. SİT alanları içerisinde yapılan yapılar da kapsam dışında tutulacak. 1 derece arkeolojik SİT alanı olan yerler bu kapsam dışında kalıyor. Kapadokya bölgemiz biliyorsunuz bu kapsam içerisine giriyor ve bu nedenle burada yer alan tüm kaçak yapıları yıkıyoruz. 196 kaçak yapı tespit ettik ve 84 tanesinin yıkımını yaptık, kalanların da yıkımlarına devam ediyoruz" diyerek kararlılıklarını dile getirdi ve 2018 yılında kaçak yapı yapanların bekledikleri haberin gelmeyeceğini bir kere daha duyurmuş oldu. İmar Barışı Son Başvuru Tarihi ve İmar Barışı Son Ödeme Tarihi Ne Zaman?İmar barışı son başvuru tarihi 15 Haziran 2019 olarak belirlenirken imar barışı yapı kayıt belgesi son ödeme tarihi ise 30 Haziran 2019 olarak uygulanacak. 50 Bin Sosyal Konut Müjdesi! Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile TOKİ tarafından hayata geçirilen 50 bin sosyal konut hakkında da açıklamada bulunan Bakan Kurum "Biz 50 bin konutluk bu projeyi Türkiyemizin 67 ilinde yapıyoruz. 2+1 ve 3+1 konutları içeriyor. TOKİ başvuruları için 6 Mart 2019 itibari ile başvuruları kabul etmeye başlayacağız ve 10 Nisan tarihine kadar başvuru taleplerini toplamaya devam edeceğiz. Talepleri alırken hem alt gelir grubu hem de orta gelir grubu başvuruları alacağız. Buna ek olarak şehit yakınları ve gazilerimiz içinde ayrı kontenjan ayıracağız. Yine TOKİ emekli başvuruları içinde kontenjanlarımız olacak. Yüzde 10 peşinatla başlayacak ve yüzde 12, 15 peşinatlarımız olacak ve 240 aya varan vade seçenekleri sunacağız. 2+1 konutlar için 388 liradan başlayan taksitlerle satışımız olacak. Her ilin bulunduğu konum ve projenin bulunduğu yere göre taksit tutarları belirlenecek. Yatay şehirleşme anlayışı ile örnek bir proje olacak. Camilerin, bahçelerin olacağı 50 bin konutluk projemizin lansmanını yaptık ve yarın itibari ile başvuruları toplamaya başlayacağız" dedi. Haber Kaynağı: Emlak365.com
Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@