Bakan Kurum Açıkladı: 81 İlin 3D Dijital İkizi Çıkarıldı, Deprem Sonrası Acil Müdahale Edilecek Binalar Böyle Belirlenecek!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum nöbetçi bakan uygulaması kapsamında dün mecliste merak edilen soruları yanıtladı.

KENTSEL DÖNÜŞÜM 27.02.2020 - 10:20 15.07.2021 - 00:09

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum nöbetçi bakan uygulaması kapsamında dün mecliste merak edilen soruları yanıtladı. İstanbul'da kentsel dönüşüm sürecini hızlandırarak depreme hazırlanacaklarını belirten Bakan Kurum şehirlerin 3 boyutlu dijital ikizlerinin çıkarılacağını duyurdu. Detaylar haberimizde...

Nöbetçi Bakan uygulaması ile mecliste soruları yanıtlayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum önemli açıklamalarda bulundu. İSTANBUL DEPREME HAZIR MI?İstanbul'un depreme hazır olması konusunda çalışmaları hızlandırdıklarını belirten Bakan Kurum "Ofise belediyelerden temsilciler alacağız. Alt komisyonlarıyla birlikte Fatih'te tarihi dönüşüm, Avcılar'da çöküntü alanlarıyla alakalı bir dönüşüm, Başakşehir'de başka bir alanın dönüşümü gibi herkes kendi içinde o komisyonlarda projeleri çalışacak, istişare edecekler.'Biz komisyon olarak böyle bir karar aldık. Bakanlığa da şu iş düşecek, belediye şunu yapacak.' gibi iş bölümünü bile paylaştırarak bu süreci yöneteceğiz. İstanbul'da bunu tam anlamıyla bu işletebilmemiz adına da binaların risk tespitlerinin yapılması gerekiyor. Bunu da belediye başkanlarımıza ilettik. Her ilçe kendi içinde risk tespitlerini, acil yıkılması gereken bina tespitlerini yaparak bize bildirsinler.Strateji belgesini oluştursun. 39 belediyemizden 12'si oluşturdu. 27 belediyemizin de bir an önce oluşturması ve sürece bu noktada katkı sağlanması adına burayı tamamlaması gerektiğini söyledik. Ondan sonra Coğrafi Sistemleri Genel Müdürlüğümüz yine aynı haritayı oluşturacak. Yarın deprem olacakmış gibi hazır ve tetikte durmamız gerekir" dedi. ŞEHİRLERİN DİJİTAL HARİTASI ÇIKARTILDI! Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum şehirlerin dijital haritalarını çıkardıklarını belirterek 81 il için çalışmalarını tamamladıklarını söyledi. Deprem sonrası bu haritalar üzerinden son görüntüleri karşılaştırdıklarını belirten Bakan Kurum bu sayede hangi binalara acil olarak müdahale edilmesi gerektiğini tespit ettitlerini dile getirdi. 


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@