Bakan Kurum Açıkladı: Bina Yıkımı İçin Plan ve Ruhsat Zorunlu Oldu!

Binaların Yıkılması Hakkında Yönetmelik hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yeni açıklamalarda bulundu. Yıkım ruhsatı, yıkım planı zorunlu olurken yıkım müteahhidi şartı getirildi.

Emlak Haberleri 13.10.2021 - 15:29 13.10.2021 - 15:29 Gülcan Özer

13 Ekim 2021 Tarihli ve 31627 Sayılı Resmî Gazete ile yayımlanan Binaların Yıkılması Hakkında Yönetmelik hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Kurum söz konusu yönetmeliğin 7 Ocak 2022 tarihi itibari ile hayata geçeceğini dile getirerek merak edilen soruları yanıtladı. 

Yeni yönetmelik kapsamında 7 Ocak 2022 tarihi itibari ile yıkımı yapılacak olan binalar konusunda uygulanacak olan hususlar belirlenmiş oldu. Bu tarih itibari ile artık sadece Yıkım Planı hazırlanan ve bu plana uygun olarak alınan Yıkım Ruhsatı olan binalar yıkılabilecek. 

BİNALARIN YIKILMASI HAKKINDA YÖNETMELİK YAYIMLANDI !

Bugün yayımlanan Resmi Gazete ile yayımlanan yeni yönetmelik kapsamında uygulanacak olan esaslar hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum sosyal medya hesabı üzerinden açıklamalarda bulundu. Bakan Kurum yapmış olduğu açıklamasında "Yıkım öncesi ve esnasında uyulacak kuralların belirlendiği “Binaların Yıkılması Hakkında Yönetmelik” yayınlandı. 7 Ocak 2022’de yürürlüğe girecek yeni yönetmelik ile yıkım faaliyetleri daha güvenli; insan ve çevre sağlığına zarar vermeyecek şekilde gerçekleştirilecek" diyerek yapılan düzenlemeyi duyurdu. 

bina-yıkımı-yönetmeliği-açıklaması

Yayımlanan yeni yönetmelik kapsamında 7 Ocak 2022 tarihinden itibaren patlayıcı ile yapılan yıkımlar ve 21,5 metreden yüksek olan binalarda fenni musuliyet arancağı açıkland. Yine yıkımlar, uygun sınıfta yeterliliğe sahip Yıkım Müteahhidi sorumluluğunda gerçekleştirilirken yıkım çalışmaları Seçici Yıkım tekniği ile gerçekleştirilecek. Yıkım esnasında çıkan malzemeler yerlerinde ayrıştırılacak. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@