Bakan Kurum Açıkladı: İnternetten Siyanür Satışı Yasaklanıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum son dönemde yaşanan siyanürle intihar olayları hakkında çok önemli açıklamalarda bulundu. Detaylar haberimizde!

GÜNDEM 20.11.2019 - 20:39 15.07.2021 - 00:12 Emlak 365

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum son dönemde yaşanan siyanürle intihar olayları hakkında çok önemli açıklamalarda bulundu. Detaylar haberimizde!

Cumhurbaşkanı onayına sunulan yeni yasal düzenleme ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı siyanür bileşiklerinin satışına yasak getiriliyro. Bakan Kurum "Yeni mevzuat değişikliğiyle, halkımıza piyasa ve internet ortamından siyanür bileşiklerini içeren maddelerin satışına yasak getiriyoruz. Firmalara, Son Kullanıcı Beyannamesi bildirme zorunluluğu getirilerek, imalatçılardan ithalatçılara, dağıtıcılardan kullanıcılara kadar siyanürlü bileşiklerin satışı ve takibi kontrol altına alınacak" diyerek yasağı duyurdu. İnternetten Siyanür Satışı Yasaklanıyor! Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yapmış olduğu açıklamasında siyanür satışına yasak getireceklerini duyurdu.Siyanürün kontrolsüz kullanımının denetlenmesinin zorunlu olduğunu belirten Bakan Kurum "Bu sebeple 30105 sayılı Kimyasalların Kaydı, Değerlendirilmesi, İzni ve Kısıtlanması Hakkında Yönetmeliği kapsamında mevzuat değişikliğine gidiyoruz.Yeni mevzuat değişikliğiyle, halkımıza piyasa ve internet ortamından siyanür bileşiklerini içeren maddelerin satışına yasak getiriyoruz.  Söz konusu yönetmelikte siyanürlü bileşiklerin risklerinin kontrol altına alınması, ülkemizde kontrolsüz kullanımının engellenmesi, bu bileşiklere halkın erişiminin yasaklanması amacıyla Siyanürlü Bileşikler 'Belirli Zararlı Maddelerin, Karışımların ve Eşyaların İmalatı, Piyasaya Arzı ve Kullanımı Hakkında Kısıtlamalar Listesi'ne ilave edildi. Düzenleme, Resmi Gazete'de yayımlanmak üzere Cumhurbaşkanlığının onayına sunuldu" dedi. Emlak365.com 


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@