Bakan Kurum Açıkladı: İzmir'in En Büyük Kentsel Dönüşüm Çalışması Başladı!

Merkez üssü İzmir'in Seferihisar ilçesi olan 6.6 şiddetindeki deprem ile 30 Ekim 2020 tarihinde meydana gelen depremle sarsılan İzmir'de kentsel dönüşüm çalışmaları başladı.

Bakan Kurum Açıkladı: İzmir'in En Büyük Kentsel Dönüşüm Çalışması Başladı!

Merkez üssü İzmir'in Seferihisar ilçesi olan 6.6 şiddetindeki deprem ile 30 Ekim 2020 tarihinde meydana gelen depremle sarsılan İzmir'de kentsel dönüşüm çalışmaları başladı. Bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımı ile gerçekleştirilecek olan temel atma töreni ile İzmir'in en büyük kentsel dönüşüm projesi çalışması başlayacak.

İZMİR DEPREM KONUTLARI NE ZAMAN BİTECEK, TESLİM EDİLECEK?

Konu hakkında açıklama yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum “Yeni konutlarımızı yapmak için TOKİ başkanlığımız eliyle, çok hızlı bir şekilde deprem dönüşüm çalışmalarımızı başlatarak, projelerimizi hazırladık, 2 ay içinde de temellerimizi attık. Bugün ise resmi temel atma törenini gerçekleştireceğiz. En kısa sürede, ağustos ayı itibarıyla da ilk konutlarımızı teslim edeceğiz. 1 ay önce de Elazığ’da 8 bin konutumuzun teslimini yapmıştık” diyerek konutları 6 ay gibi kısa bir sürede tamamlayarak teslim etmeye başlayacaklarını duyurdu.

DEVLETTEN İZMİR'E 800 MİLYON LİRALIK KONUT YATIRIMI!

Yıkılan ve ağır hasar alan binaların yerine inşa edilecek olan deprem konutları hakkında da bilgi veren Bakan Murat Kurum bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından temeli atılacak olan deprem konutları için 800 milyon liralık yatırım yapacaklarını açıkladı. Deprem ve selden etkilenen İzmir için afet kaynaklı toplam yatırım tutarı ise 2,5 - 3 milyar lira olarak açıklandı.

İzmir Şehir Hastanesi arkasında bulunan bölgenin rezerv alan olarak belirlendiğini belirten Bakan Kurum bu bölgenin 8 bin konut yapımına müsait olduğunu belirterek bu bölgede yatay mimari ile İzmir'in en büyük kentsel dönüşüm projesini hayata geçireceklerini dile getirdi.