Bakan Kurum Açıkladı, Konut Satışlarında Ekspertiz Zorunluluğu Ne Zaman Başlayacak?

Konut satışlarında devletin büyük oranda vergi kaybı yaşamasına neden olan tapuda satış bedelinin düşük gösterilmesi konusunda hükümet önlem için yeni adımlar atmaya devam ediyor.

Bakan Kurum Açıkladı, Konut Satışlarında Ekspertiz Zorunluluğu Ne Zaman Başlayacak?

Konut satışlarında devletin büyük oranda vergi kaybı yaşamasına neden olan tapuda satış bedelinin düşük gösterilmesi konusunda hükümet önlem için yeni adımlar atmaya devam ediyor.

Ev almak isteyen kişiler yakından ilgilendiren yeni düzenlemeler hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yeni açıklamalarda bulundu.Konut Satışları İçin Ekspertiz Raporu Zorunluluğu Ne Zaman Başlayacak?Bakan Murat Kurum devletin vergi kaybı yaşamaması adına getirilecek olan konut satışlarında ekspertiz zorunluluğu hakkında yeni açıklamalarda bulundu. Bakan Kurum taşınmaz maliklerinin tapu devirlerini yaparken bağımsız değerleme kuruluşları üzerinden ekspertiz raporu alınmasının zorunlu hale geleceğini söyledi.Yapılacak olan çalışmanın evini satmak isteyenlere ek maliyet yükleyeceğini söyleyen Bakan Kurum bu maliyeti mümkün olan en düşük noktaya çekmek için çalışmalar yaptıklarını, 2019 yılında söz konusu yeni sistemin 2 pilot ilde denenmeye başlayacağını açıkladı.Her Taşınmaz Satışı İçin Ekspertiz Raporu Zorunlu TutulacakÇevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından üzerinde çalışılan Gayrimenkul Değerleme Sistemi 2022 yılı itibari ile hizmete alınacak. Bakanlık mahalle mahalle, ev ev değerleme çalışması yapacak ve Türkiye'nin değer haritasını çıkaracak.Yapılacak olan satışlar bu değerlerin altında gösterilemeyecek. Böylelikle 300 bin liralık evin değerini 100 bin lira göstererek satış yapan ve devlete eksik tapu harcı ödeyen kişilerin önüne geçilmiş olacak. Ancak sistem 2022 yılı itibari ile devreye girecek.Hükümet bu arada daha fazla vergi kaybı yaşamamak adına ara formül olarak taşınmaz satışlarında ekspertiz raporu zorunluluğu getirecek. Bundan sonra evini, işyerini ya da arsasını satmak isteyen kişiler tıpkı konut kredisi paketlerinde olduğu gibi zorunlu ekspertiz raporu ile değer belirlemesi yapacak ve ekspertiz raporunda açıklanan bedelden daha düşük satış bedeli beyan edemeyecek.Değerleme şirketleri üzerinden alınacak olan ekspertiz raporları için satış yapmak isteyen kişiler 250 - 300 liralık ekspertiz ücreti ödeyecekler. Yani satışlarda yapılan masraflar artacak. Yine konut satış rakamının son derece yüksek olması raporların bekleme süresini de uzatacak.Android uygulamamız için TIKLAYINIZ

İOS uygulamamız için TIKLAYINIZ

Facebook sayfamız için TIKLAYINIZTwitter sayfamız için TIKLAYINIZHaber Kaynağı: Emlak365.comNOT: BU HABERİN İZİNSİZ, AKTİF LİNK VERİLMEDEN, BİR BÖLÜMÜNÜN ALINMASI VEYA TAMAMININ KOPYANIP KULLANILMASI DURUMUNDA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR…"