Bakan Kurum Açıkladı "Marketler Naylon Poşet Yerine Bez Torba Dağıtacak"

Naylon poşet yasası olarak ta anılan Yeni Çevre Kanunu Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe gerdi.

Bakan Kurum Açıkladı "Marketler Naylon Poşet Yerine Bez Torba Dağıtacak"

Naylon poşet yasası olarak ta anılan Yeni Çevre Kanunu Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe gerdi. 1 Ocak 2019 itibari ile market poşetleri ücretli olacak.

Konu hakkında açıklamada bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum 1 Ocak 2019 tarihi itibari ile vatandaşı bekleyen yeni süreci anlattı.Marketler naylon poşet yerine bir defaya mahsus olmak üzere promosyon olarak bez torba dağıtacak. Vatandaş bu bez torbaları saklayacak ve her alışverişe giderken bu torbaları yanlarında götürecek. Bu sayede naylon poşetlerin yarattığı çevre kirliliğinin de önüne geçilecek.Marketler Naylon Poşet Yerine Bez Torba Dağıtacak!Bakan Murat Kurum amaçlarının çevreyi korumak olduğunu söyleyerek marketlerle görüşmelerinin devam ettiğini açıkladı. Bakan Kurum yapmış olduğu açıklama ile Marketlerin "promosyon" yapmalarını talep ettiklerini belirterek;"Marketlere diyoruz ki 'buna ilişkin belli promosyonlar yapın, ücretsiz çantalar, fileler dağıtın.' Onlar da bu sürece destek veriyorlar. Birçok market buna ilişkin promosyon da başlattı. İnşallah bunu alışkanlık haline getireceğiz. Çantamızı, poşetimizi yine yanımızda taşıyacağız ve birçok defa kullanacağız." diyerek vatandaşa müjde verdi.Depozito Zorunluluğu 2021 Yılında BaşlayacakGeri dönüşüm adına büyük bir önem taşıyan depozito uygulamasının ise 2021 yılı itibari ile başlayacağını belirten Kurum "Bir de şu an başlayan bir süreç var. Bu süreçte, plastik, metal, cam, pet ürünlerini piyasaya sürenler eskiden belli bir bedeli, Bakanlığın yetkilendirdiği kuruluşlara ödemek zorundalardı.Şimdi diyoruz ki biz ürün başına belli bedeli, üretim başına piyasaya sürenler Bakanlığa yatırsınlar, Bakanlık da bu işlerin toplanması için bu bedelleri harcasın, farkı bu. Bu da ürün başına belli bir ücretlendirmeyi içeriyor.Yıllık 50 milyar adet piyasaya sürülüyor. Bu sürecin uygulandığı ülkelerde yüzde 90'a varan toplama ve geri dönüşüm sağlanıyor. Biz de bu sayede 50 milyar piyasaya sürülenin yüzde 90'ını geri dönüşüme gönderdiğimizde ham madde kullanım oranımız azalacak.'Kirleten öder' prensibinden hareketle de bu uygulamaya uymayan varsa ton başına 100 lira. Plastik poşetlerin ücretsiz verildiği tespit edilen satış noktalarına da depo alanı hariç alanın her metrekaresi için 10 lira idari para cezası veriyoruz." dedi.Android uygulamamız için TIKLAYINIZ

İOS uygulamamız için TIKLAYINIZ

Facebook sayfamız için TIKLAYINIZTwitter sayfamız için TIKLAYINIZHaber Kaynağı: Emlak365.comNOT: BU HABERİN İZİNSİZ, AKTİF LİNK VERİLMEDEN, BİR BÖLÜMÜNÜN ALINMASI VEYA TAMAMININ KOPYALANIP KULLANILMASI DURUMUNDA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR…"