Bakan Kurum Açıkladı "Türkiye'de Kaç Müteahhit Var?"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum özel bir televizyon kanalında yayımlanan programa katıldı ve gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

EMLAK HABERLERİ 16.11.2018 - 15:38 15.07.2021 - 00:19 SERHATMEDYA

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum özel bir televizyon kanalında yayımlanan programa katıldı ve gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu...

Türkiye'de ki toplam mütahhit sayısı hakkında açıklama yapan Bakan Kurum yapılan yeni değişiklikleri de açıkladı. Türkiye'de Kaç Müteahhit Var?Türkiye'de 450 bin 500 bin müteahhit bulunuyor. İsteyen herkes müteahhit olabiliyor. Ama bu müeahhitin iş deneyimi var mı, söz verdiği binayı yapabilecek mali gücü var mı, şimdiye kadar ne kadar iş yapmış hiç bakmıyoruz. Biz bakanlık olarak bundan sonra müteahhitleri 9 sınıfa ayıracağız. Şimdiye kadar 10 bin metrekarelik iş yapan müteahhit yine 10 bin metrekarelik iş yapabilecek. İşini bitirip teslim ettikçe sınıfı yükselecek. Bu sınıflandırmayı niçin yapıyoruz? 2030'da dönüştürülmesi gereken 7 milyon konut bulunuyor. Biz bakanlık olarak her türlü desteği sağlıyoruz ancak bunların hepsini devletin yapması mümkün değil. Vatandaş belediye ile geliyor bize plan beyan ediyor. Biz bu planı uygun bulursak onaylıyoruz. Vatandaş sonra gidiyor müteahhit ile anlaşıyor ancak daha sonra müteahhit işi teslim edemediği için vatandaş mağdur oluyor" dedi. Bina Tamamlama Sigortası ve Teminat Zorunlu Olacak Özelilke de Fikirtepe kentsel dönüşüm projelerinde yaşanan binaların yarım kalması ve işlerin teslim edilmemesi sorununa da değinen Bakan Kurum "Biz bundan sonra işi yapabilecek mütehhitlere kentsel dönüşüm projelerini teslim edeceğiz. 120 metrekare olan evi olan vatandaşta fedakarlıkta bulunacak. 120 metrekarelik eviniz 200 bin lira ediyorsa ben size yine 200 bin liralık bir ev vereceğiz ancak evin metrekaresini düşüreceğiz.Herkesin içinde olduğu bir kentsel dönüşümü sağlayacağız. Müteahhit geldi bu işi yapacak, burayı yapabileceğine ilişkin buraya ait bir tamamlama sigortası yaptıracak. Banka diyecek ki bize bu firma burayı yapabilecek mali kriterleri vardır, ben buna şahidim. Ya da Bakanlığımızın yakın zamanda yayımlayacağı yeni teminatlar açıklayacağız" dedi. Android uygulamamız için TIKLAYINIZİOS uygulamamız için TIKLAYINIZFacebook sayfamız için TIKLAYINIZTwitter sayfamız içinTIKLAYINIZHaber Kaynağı: Emlak365.comNOT: BU HABERİN İZİNSİZ, AKTİF LİNK VERİLMEDEN, BİR BÖLÜMÜNÜN ALINMASI VEYA TAMAMININ KOPYANIP KULLANILMASI DURUMUNDA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR…"


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@