Bakan Kurum Hangi Poşetlerin Marketlerde Ücretsiz Verileceğini Açıkladı!

Market poşetlerinin paralı olması büyük tepki çekerken Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum bazı poşetlerin ücretsiz dağıtılacağını açıkladı. Marketlerde hangi poşetler parasız olacak?

Bakan Kurum Hangi Poşetlerin Marketlerde Ücretsiz Verileceğini Açıkladı!

Market poşetlerinin paralı olması büyük tepki çekerken Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum bazı poşetlerin ücretsiz dağıtılacağını açıkladı. Marketlerde hangi poşetler parasız olacak?

Marketlerde poşetlerin paralı olması büyük tartışmalara neden olurken özellikle de ekmek poşetlerinin paralı olup olmayacağı büyük merak konusu olmuştu.Yine marketlerin manav reyonlarında alışveriş yaparken kullanılan poşetlerin de bu kapsama alınıp alınmayacağı sorgulanıyordu. Konu hakkında açıklama en yetkili isim olan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'dan geldi.Ekmek Poşetleri Ücretsiz Olacak!Konu hakkında en çok merak edilen konulardan biride ekmek poşetlerinin de ücretli olup olmayacağıydı. Konu hakkında açıklama yapan Bakan Kurum ekmek poşetlerinin ücretsiz olacağını açıkladı. Buna ek olarak mevye ve kargo poşetleri de ücretsiz olacak.Bakan Kurum "Yılbaşından itibaren market, mağaza gibi satış yerlerinde taşıma amaçlı kullanılan plastik poşetlerin 25 kuruş ücretle satılmasına yönelik düzenlemeyle kişi başı plastik kullanım değerini önümüzdeki yıl sonuna kadar hali hazırdaki değer olan 440 adetten 90'a indirmeyi planlıyoruz. 2025 yılında ise bu değeri 40 adete kadar düşürüp, diğer bir ifadeyle yüzde 90 oranında azaltmayı hedefliyoruz." diyerek hedeflerini açıkladı.Hangi Poşetler Ücretsiz Olacak?Ücretsiz olacak poşetler hakkında Bakan Kurum "Marketlerde ekmek, sebze, meyve, peynir, zeytin, hayvansal gıda gibi açıkta satılan gıdaların hijyenini korumak amacıyla kullanılan çift kat kalınlığı 15 mikron ve altında olan, 500x350 milimetreden küçük poşetleri kapsam dışında bıraktık.Ayrıca tekstil ürünü çok kullanımlık poşetler, petshoplardaki canlı sucul hayvan satışında ve bazı bitkilerin satışında kullanılan sapsız poşetler, kuru temizleme, lostra ve benzeri iş yerleri gibi sadece hizmet verilen fakat ürün satışı gerçekleştirmeyen yerlerde verilen poşetler, kargo poşetleri ile gümrüksüz mağazalarda kullanılan özel poşetleri de tüketicilerimiz uzaktan satışlar dahil, ücretsiz olarak temin etmeye devam edecek" açıklamasında bulundu.Poşet Paraları Ne Olacak, Kime Gidecek?Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum toplanan poşet paraları ne olacak sorusunu da yanıtlayarak "Satış noktaları, her bir poşetin satışında tüketiciden en az 25 kuruş talep edecek ve bu ücret içerisinden 15 kuruşu, 'Geri Kazanım Katılım Payı' olarak Bakanlık Merkez Saymanlık Müdürlüğü hesabına yatıracak. Kalan 10 kuruşluk bedel ise satış noktalarının karı olmayacak çünkü bu tutar, plastik poşetlerin maliyeti ve KDV bedelini kapsayacak. Geri Kazanım Katılım Payı çevre projelerinin desteklenmesi amacıyla kullanılacak. Böylece bir yandan doğayı plastiklerden arındırırken diğer yandan da çevreci projeler üreteceğiz." dedi.Emlak365.com