Bakan Kurum : Hazineye Ait Tarım Arazisi Kiralama Son Başvuru Tarihi Uzatılmayacak!

Tarım arazilerinin çiftçilere kiralanması için yapılan düzenlemenin ardından Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yapılan başvuru sayısını ve detayları açıkladı.

EMLAK HABERLERİ 16.11.2018 - 08:00 15.07.2021 - 00:19 Emlak 365

Tarım arazilerinin çiftçilere kiralanması için yapılan düzenlemenin ardından Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yapılan başvuru sayısını ve detayları açıkladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarım arazilerinin kiralanması için Tarım ve Orman Bakanlığı ile ortak olarak gerçekleştirilen uygulamada şimdiye kadar yapılan başvuru sayısını açıkladı. Tarım Arazilerinin Çiftçilere Kiralanması ve Satışı İçin Son Başvuru Tarihi 19 Kasım! Bakan Murat Kurum yapmış olduğu açıklamasında "10 yılın sonrasında sözleşmesini uzatabiliyor. 'Ben bu araziyi satın almak istiyorum' diyorsa da araziyi ecrimisil bedelinin yarısı üzerinden satın alabiliyor. 218 bin vatandaşımızı ilgilendiren bu projeye bugüne kadar yaklaşık 90 bin vatandaşımız başvurdu. Başvuru süreci de devam ediyor. 19 Kasım'da sonlanacak" diyerek kesin tarih açıkladı. Bu tarihin kesinlikle uzatılmayacağını belirten Bakan Kurum bu nedenle tarım arazisi kiralamak isteyen çiftçilerin hazine arazisi kiralama dilekçesi ile ilgili kurumlara başvuruda bulunmalarını ve çiftçilere kiralık arazi başvurularının en geç 19 Kasım tarihine kadar yapılmasını istedi. Hazine Arazisi Başvuru Süreci Nasıl İşleyecek?Hazine arazisi kiralamak isteyen çiftçiler başvurularını Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri bünyesinde bulunan Emlak Müdürlükleri üzerinden yapılacak. İsteyen çiftçiler kira bedelini peşin öderken isteyen çiftçiler ise kira bedelinin yüzde 25'i peşin kalanı 2 eşit taksit halinde ödeyebilecek. İsteyen çiftçiler hasat dönemlerinde, isteyen çiftçiler ise yıl sonunda tek seferde ödeme yapabilecek. Kira süresinin dolması ile beraber isteyen çiftçiler kiraladıkları arazileri satın alma hakkına sahip olacak. Arazisini satın almak isteyen çiftçiye isterse peşin ödemelerde yüzde 20 indirim yapılacak. Araziyi kiralayan çiftçinin bu araziyi tarımdan başka bir iş için kullanmasına izin verilmeyecek. Hazine arazisi kiralama başvurularına halihazırda ecrimisil ödemesi yapan çiftçiler yararlanabilecek. Haber Kaynağı: Emlak365.comNOT: BU HABERİN İZİNSİZ, AKTİF LİNK VERİLMEDEN, BİR BÖLÜMÜNÜN ALINMASI VEYA TAMAMININ KOPYANIP KULLANILMASI DURUMUNDA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR…"


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@