Bakan Kurum "İmar Barışı Binanın Sağlam Olduğu Anlamına Gelmez"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum kentsel dönüşüm ve imar barışı hakkında gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

KENTSEL DÖNÜŞÜM 14.03.2019 - 15:46 15.07.2021 - 00:17 Emlak 365

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum kentsel dönüşüm ve imar barışı hakkında gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

Fransa'da gerçekleştirilen uluslararası gayrimenkul fuarı "MIPIM 2019" organizasyonuna katılan Bakan Kurum önemli açıklamalarda bulundu. 5 Yılda 1.5 Milyon Konut Dönüştürülecek!Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum kentsel dönüşüm projelerine ağırlık vereceklerini söyleyerek 5 yılda 1.5 milyon konutun kentsel dönüşüm kapsamına alınmasını hedeflediklerini açıkladı. Bakan Kurum bu konutların büyük bir bölümünü TOKİ eli ile yapacaklarını belirterek "Bunun da yüzde 10-15'ini yine TOKİ eliyle yapacağız. Yine düzenleme yaptık. İller Bankası ile kentsel dönüşüm projelerine yüzde 50'ye kadar faiz desteği verebiliyoruz. 4 milyar liraya kadar bunu verebileceğiz. Bu sayede de kentsel dönüşümü hızlandırmış olacağız.Müteahhidin çok olmasında yanlış bir şey yok. Çok olsun ama buradaki pazar payı eğer 440 bin müteahhide fazlaysa bir kısmını da yurt dışına açalım. Yurt dışında 11 milyar dolarlık iş yapıyoruz, bunun sayısını artırmamız lazım. Teknik personelimizin, mimarlarımızın, mühendislerimizin buradan iş alması lazım. Mahal listesine 'şu kalebodur, şu seramik, şu kapı' gibi yazacaklar biz de bunları ülkemizde üreteceğiz ve yollayacağız" dedi. Yapı Kayıt Belgesi Alan Bina Sağlam Binadır Demek Değil! Kentsel dönüşümde riskli binalara da değinen Bakan Kurum "İmar affı, bizim vatandaşın devletle olan barışı. Aslında orada ciddi bir istatistik elde ediyoruz. 10 milyon veri var elimizde. Neyin ne kaçağı var onu görebilme imkanına erişmiş olduk. İmar barışı şu anlama gelmiyor; 'imar barışına giren yapılar sağlamdır, riskli değildir' anlamı taşımıyor.İmar affından yararlanınca riskli bina kesinlikle kurtulmuyor, bunun altını çizerek söyleyeyim. İmar affı binanın sağlam olduğunu göstermiyor. İmar affı, bina kaçak olduğu için elektriği, suyu, doğal gazı bağlanamıyor, bunun bağlanabilme imkanını veriyor. Bin metrekare bina yapmış ama terasında bir kaçağı var bu kaçağından dolayı iskan alamamış, iskanı alabilmesinin önünü açıyor. Kat mülkiyeti kurabilmesinin önünü açıyor ancak bu binayı yıktığınızda eğer o kaçak imar planına uygun değilse de bunu yapmanıza yine müsaade etmiyor" dedi. Haber Kaynağı: Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@