Bakan Kurum Kasım Ayında İlk Kazma Vurulacak Demişti, Kanal İstanbul İhalesi Son Durum Ne?

Bakan Murat Kurum Ağustos ayının son günü yapmış olduğu açıklamada Kanal İstanbul Projesi için ilk kazmanın Kasım ayında vurulacağını söylemişti.

EMLAK HABERLERİ 02.11.2018 - 13:23 15.07.2021 - 00:19 Emlak 365

Bakan Murat Kurum Ağustos ayının son günü yapmış olduğu açıklamada Kanal İstanbul Projesi için ilk kazmanın Kasım ayında vurulacağını söylemişti.

Kasım ayının gelmesi ile beraber gözler yine Kanal İstanbul projesine çevrildi. Peki, Kanal İstanbul ihalesi ne zaman yapılacak, son durum ne?Bakan Kurum "Kasım Ayında İlk Kazma Vurulacak"  Bakan Murat Kurum 30 Ağustos tarihinde yapmış olduğu "Bu asrın projesi diyeceğimiz İstanbul'a ve ülkemize değer katacak çok önemli bir proje. 43 kilometre uzunluğundaki kanalın her iki tarafında yatay mimarinin hakim olduğu, 4 katı geçmeyen, içinde fuar, üniversite alanlarının ve üniversite alanlarının içinde her türlü eğitimin, araştırmanın, Ar-Ge çalışmasının yapılabileceği mekanlar, sosyal donatı anlamında, çocuklarımızın, gençlerimizin yaşlılarımızın vakit geçireceği, zaman harcayacağı aklınıza gelen ne varsa bunların da içinde barındırıldığı inşallah modern iki şehir kurma arzusundayız.Bu, şehirde yeni bir nüfus değil, daha çok İstanbul'un içindeki hasarlı diyebileceğimiz veya yıkılması gereken binaların rezervi noktasında kullanılacak konutlar olacak. Bu kapsamda ilk 100 gün içerisinde 1/100 bin ölçekli planlarımızı hızlı bir şekilde hazırlayacağız ve alt ölçekleri 1/25 bin, 5 bin, bin ölçekli planları da yine süreç içerisinde hızlı bir şekilde hayata geçirmeye çalışacağız." diyerek Kasım ayında ilk kazmanın vurulacağı müjdesini vermişti. Cumurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan 100 günlük eylem planı içerisinde Çevre ve Şehircilik Bakanı 100 günlük eylem planı kapsamında da yapılacak olan projeler arasında yer alan Kanal İstanbul ihalesi için hükümetin kısa süre içerisinde ihaleye çıkması bekleniyor. Zaten yabancı yatırımcıların da projeye yoğun ilgisi bulunuyor. emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@