Bakan Kurum "Plastik Poşet Kullanımı Yüzde 50 Azaldı, Derdimiz Para Değil"

Son günlerin en çok tartışılan konularının başında yer alan plastik poşet kanunu hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yeni açıklamalarda bulundu.

Emlak Haberleri 04.01.2019 - 11:04 15.07.2021 - 00:18 Serhat Karaman

Son günlerin en çok tartışılan konularının başında yer alan plastik poşet kanunu hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yeni açıklamalarda bulundu.

Çevreyi korumak adına başlatılan market poşetlerinin ücretli olması uygulaması büyük tartışmalara neden oldu. Vatandaşlar alışveriş yaparken market poşetine para ödenmesi uygulamasını eleştirirken bakanlık ise amaçlarının para toplamak değil çevreyi korumak olduğunu vurguluyor. Poşet Kullanımı Sadece 4 Günde Yüzde 50 Oranında Azaldı! Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum bugün yapmış olduğu açıklamasında "2019'dan önce yıllık 30-35 milyar adet plastik poşet tüketiyorduk. Hedefimiz kişi başına 440 olan plastik poşet kullanımını yakın zamanda yüzde 90 oranında azaltarak 2025'te 40'a düşürmek" diyerek hedeflerini açıkladı. Açıklamasında Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "4 günlük uygulama sonucunda plastik poşet kullanımı yaklaşık yüzde 50 azaldı. Derdimiz para değil çevreye olan tahribatı en aza indirmek" diyerek bakanlığın tek amacının çevreyi koruma kolduğunu bir kere daha dile getirdi.Plastik Poşetler Neden Depozitolu Verilerek Toplanmıyor?Vatandaşların sık sık dile getirdiği depozitolu poşet teklifini değerlendiren Bakan Kurum plastik poşetlerin geri toplanma oranının yüzde 1 olduğunu söyleyerek "Niye derseniz, plastik poşetlerin geri toplamından üretilme maliyeti, yaklaşık normal maliyetin 100 katı fazla. Dolayısıyla hiçbir üreticimiz bu plastik poşetleri toplayıp, yeniden üretmek işine gelmiyor. Dolayısıyla toplanması noktasında çok büyük sorunlar yaşıyoruz." dedi. Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@