Bakan Kurum "Türkiye'de Gereğinden Fazla Müteahhit Var!"

Son dönemde gündemde ki yerini koruyan riskli yapılar hakkında Bakan Murat Kurum yeni açıklamalarda bulundu ve bu binalarda oturulmasına müsaade etmeyeceklerini söyledi.

KENTSEL DÖNÜŞÜM 07.03.2019 - 11:00 15.07.2021 - 00:17 Emlak 365

Son dönemde gündemde ki yerini koruyan riskli yapılar hakkında Bakan Murat Kurum yeni açıklamalarda bulundu ve bu binalarda oturulmasına müsaade etmeyeceklerini söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum il gezileri kapsamında İzmir'i ziyaret etti. İzmir ziyareti kapsamında İzmir Ticaret Odası'nda (İZTO) Müteahhitler Federasyonu iş birliğiyle düzenlenen inşaat sektörü konulu toplantıya iştirak eden Bakan Kurum sektör temsilcileri ile bir araya geldi. Bakan Kurum "Sektörün Sorunlarını Yakından Takip Ediyoruz"Toplantı kapsamında müteahhitler ve inşaat sektörü temsilcileri yaşadıkları sorunları dile getirme fırsatı yakalarken Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum bakanlık olarak sektörün sorunlarını yakından takip ettiklerini ve çözmek için her türlü girişimde bulunduklarını söyledi. Türkiye'de ki müteahhit sayısına da değinen Murat Kurum Türkiye'de "belki de gereğinden fazla müteahhit var" diyerek yeni çıkarılan müteahhitlik yasası hakkında da detaylara yer verdi ve  "Müteahhitlerimiz yurt dışında 220 milyar dolarlık işlere imza attılar.102 ülkede de bu faaliyetlerini sürdürüyorlar. Bu sektörde 250 müteahhit ile hizmet veriyoruz. Çin'den sonra ikinci sırada gelen ve belki de gereğinden fazla müteahhidin olduğu bir ülkede yaşıyoruz ama bununla birlikte bizim öncelikli proje ve hedeflerimiz var. 440 bin kayıtlı müteahhit var. Biz bunları daha verimli şekilde hem ülkemizde hem de yurt dışında kullanmak istiyoruz" dedi. Kentsel Dönüşümde Kimsenin Riskli Binalarda Oturmasına İzin Verilmeyecek! Kentsel dönüşüm konusuna da değinen Bakan Kurum "İzmir çok özel, potansiyeli olan bir şehrimiz. Anadolu'nun Avrupa'ya açılan kapısı. Bu iş siyasete konu edilecek bir iş değil. İzmir'in geleceğini ilgilendiriyor. Bu kararları alırken, bu projelerin ne kadar öncelikli olduğunu, çevrenin korunmasının ne kadar önemli olduğunu bilmeliyiz. Artık dünyada ülkeler değil, şehirler yarışıyor. İzmir'in potansiyelini hayata geçirmek gerekiyor.Türkiye deprem kuşağında biliyorsunuz. Nüfusun yüzde 66'sı deprem kuşağında yaşıyor. En son Kartal'da yaşadığımız elim kazada 21 canımız gitti. Kentsel dönüşüm bizim olmazsa olmazımız. Bu işin siyaseti yok, bedeli ne olursa olsun bu işi yapmak zorundayız. Dönüşümün, her kentin bu konuda kendi anayasası olacak şekilde, az katlı, şehir mimarisine uygun, şehir merkezindeki yoğunluğu artırmayacak şekilde yürütülmesi gerekiyor. Hiçbir insanımızın riskli binalarda oturmasına müsaade etmeyeceğiz" açıklamasında bulundu. Haber Kaynağı: Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@