Bakan Kurum Yüksek Rakamların Perde Arkasını Açıkladı! Konut Fiyatları Neden Yükseliyor?

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Türkiye'de konut fiyatlarının neden arttığına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Kurum, yüksek fiyatların perde arkasını açıkladı.

Emlak Haberleri 14.04.2022 - 15:10 14.04.2022 - 15:10 Büşra Uluşen

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum katıldığı bir televizyon programında,  son dönemde konut fiyatlarında yaşanan ani artışları değerlendirdi. Türkiye'de yılda 1,5 milyon konut satışı yapıldığını hatırlatan Bakan Kurum, bu satışlardan yüzde 31'ini sıfır dairelerin, geriye kalanı ise 2. el konutların oluşturduğunu söyledi. 

KONUT FİYATLARI NEDEN ARTIYOR?

Konut fiyatlarındaki artışa değinen Bakan Kurum, yüzde 31 oranında sıfır konut satışı yapıldığını geriye kalan oranın ise 2. el konutların oluşturduğunu belirterek, arz-talep dengesine göre yüklenici firmaların konut yaparak satış gerçekleştirdiğini ifade etti. Önceki yıllarda konut fazlalığı olduğunu ve bu nedenle çokça eleştiri aldıklarını hatırlatan Kurum, bu durumu Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Berat Albayrak öncülüğünde başlatılan kampanyayla sonlandırdıklarını söyledi. 

Gelişmiş ülkelerin birçoğunda konut fazlalığının söz konusu olması ve bunun yanında inşaat malzemelerinin fiyatlarında da büyük bir artış görüldüğünü aktararak, tedarik zincirinin bozulduğunu belirtti. Bu durumun sadece Türkiye'ye özgü bir durum olmadığını, Avrupa'daki kişilerin de konut fiyatlarının artmasıyla ilgili eylem yaptıklarını hatırlattı. 

Konut fiyatlarının artışındaki en önemli bedenlerden birinin fırsatçılar olduğunu söyleyen Bakan Kurum, fırsatçılar yüzünden tüm sektörü zan altında bırakmamak gerektiğini, tespit ettikleri kişilere karşı gerekli yaptırımları uyguladıklarını duyurdu

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının diğer bakanlıklar ile düzenli denetimler gerçekleştirdiği ve girdi-çıktı maliyetlerinin titizlikle incelendiği ifade edilirken, TOKİ'nin son 20 yılda tam 1.200 konut projesi ürettiğine dikkat çekerek, 2021 yılında Türkiye'de satılan konutların yüzde 14'ünün TOKİ'ye ait olduğunu açıkladı. 

Bakan Kurum konuya ilişkin son olarak, 81 ilde sosyal konut projesi başlatacaklarını ve kentsel dönüşüm konutları inşa edeceklerini de kamuoyuna duyurdu. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@