Bakan Kurum'dan Açıklama! İmar Barışı Başvuru Süreci Uzatılacak Mı?

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, imar barışı uygulaması için başvuru sürecinin uzatılması konusunda açıklamalarda bulundu.

Bakan Kurum'dan Açıklama! İmar Barışı Başvuru Süreci Uzatılacak Mı?

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, imar barışı uygulaması için başvuru sürecinin uzatılması konusunda açıklamalarda bulundu. Bu konuda çalışmaların devam ettiğini ifade eden Bakan Kurum süre uzatımı konusunda sinyaller verdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum vatandaşlar tarafından merak edilen İmar Barışı uygulamasında süre uzatımı kararı alınıp almayacağı sorusuna yanıt verdi.TBMM'de Akşam'ın sorularına yanıt veren Bakan Murat Kurum, imar barışı uygulamasında süre uzatımı olması noktasında vatandaşlardan yoğun bir talep olduğunu dile getirerek bu talebi değerlendirdiklerini söyledi.BAKAN KURUM'DAN İMAR BARIŞI AÇIKLAMASIÇevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İmar barışı uygulamasında süre uzatımına ilişkin yapmış olduğu açıklamalarında şu ifadelere yer verdi."Vatandaş İmar Barışı başvuru süresinin uzatılmasını istiyor. Henüz vakit olduğu için erken bir açıklama yapmamız doğru olmaz. Son başvuru tarihi olan 31 Aralık'ta durumu bir kez daha değerlendirip, açıklamamızı da o tarihte yapacağız"9.5 Milyon Kişi Başvuru Yaptıİmar barışı uygulaması kapsamında başvuruda bulunanların sayısına dair de bilgi veren Çevre Bakanı Murat Kurum uygulamanın başladığı tarihten bugüne kadar 9.5 milyon vatandaşın başvuru yaptığını söyledi. Düzenlemenin ilk hayata geçirildiğinde tahminlerinin 14 milyon ile 15 milyon arasında bir rakam olduğunu ifade eden Bakan Kurum, başvuru tarihi olan 31 Aralık'a kadar yapılacak yeni başvurularla, düzenlemeden faydalananların sayısı da artacak, dedi.Uygulama kapsamında dikkat edilen bir noktaya daha değinen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum dere yatağına yapılan yapılara izin verilmediğini ifade ederek şu bilgileri verdi."Sel taşkınlarıyla mücadele çerçevesinde başta Karadeniz Bölgesi olmak üzere dere yataklarının kenarına inşa edilmiş evleri ve yapıları boşaltacağız. Bu çalışmayı kentsel dönüşümle birlikte yürüteceğiz. Dere koruma bandında yerleşim olmaması gerekiyor. Yeni yerleşim bölgelerinde ise sele karşı daha dayanıklı altyapılar oluşturulacak."Emlak365.com