Bakan Kurum'dan Kaçak Yapı Açıklaması: Hepsi Yıkılacak!

Şehir gezilerine devam eden Şehircilik Bakanı Murat Kurum bu kapsamda Muğla'yı ziyaret etti. Kaçak yapıların yıkım kararı hakkında Bakan Kurum yeni açıklamalarda bulundu.

Emlak Haberleri 29.04.2022 - 07:12 29.04.2022 - 07:19 Gülcan Özer

2021 senesinde Marmaris'te meydana gelen ve 9 gün boyunca devam eden orman yangını ile 13 bin 650 hektarlık ormanlık alan zarar görmüştü. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum zarar gören alanda deniz dibinde biriken balçık alanın temizleme çalışmalarını denetledi.

Türkiye'nin ilk sakin şehri olan Köyceğiz ziyareti ile Muğla programına başlayan Bakan Murat Kurum, ilk olarak Köyceğiz Belediyesi tarafından yapılan 2 bin 100 MT uzunluğa sahip olan bisiklet yolunu kullanıma açtı. Daha sonra beraberindeki heyet ile Marmaris'e geçen Bakan Kurum burada vatandaşlarla bir araya geldi.

KAÇAK YAPILAR YIKILACAK MI?

Kaçak yapılaşma hakkında da bilgi veren Bakan Kurum "Kaçak yapılar konusunda bilhassa özel çevre koruma bölgelerinde kaçak iskele, yat bağlama yeri gibi yerlerde yapıldığını tespit ettiğimiz alanlarda biz Valiliğimizle, Çevre Şehircilik İl Müdürlüğümüzle, Kaymakamlıklarımızla birlikte tespitleri yapıyoruz. Kıyılarda yıkımları gerçekleştirdik" diyerek özellikle kıyı bölgelerde kesinlikle kaçak yapılaşmaya izin vermeyeceklerini bir kere daha vurguladı.

muğla ziyareti

Bu konuda sadece imar barışı başvurusu yapan ve yapı kayıt belgesi alan kişilere istisna sağlayacaklarını belirten Bakan Kurum özellikle yangını fırsat bilerek bu alanlara inşa edilen yapıları yıkacaklarının altını çizdi.

kaçak yapı muğla

Bakan Kurum ayrıca yangında evi hasar gören ve kullanılamaz hale gelen kişiler içinde TOKİ tarafından inşa edilen afet konutları halkında da bilgi verdi. Afet konutlarını 1 yıl içinde teslim edeceklerini belirten Bakan Kurum bu kapsamda 290 bağımsız bölüm inşa edeceklerini söyledi.

 Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@