Bakan Kurum'dan Konut Fiyatlarında Normalleşme Açıklaması! Ev Fiyatlarına Devlet Müdahalesi Geliyor

Konut kredisi müjdesi sonrası ok gibi fırlayan ev fiyatları hakkında son dakika müjdesi Bakan Murat Kurum tarafından verildi. Ev fiyatları ne olur, düşecek mi, ne zaman düşer ucuzlar?

Emlak Haberleri 19.05.2022 - 07:50 19.05.2022 - 07:50 Gülcan Özer

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan 0 99 konut kredisi müjdesi sonrasında ev fiyatları rekora koşmuş, konut fiyatlarına saatler içerisinde binlerce liralık zamlar yapılmıştı. Kamu bankalarının henüz düşük faizli kredi paketi kullanıma açılmadan ev fiyatlarında yaşanan artışlar konut sahibi olma hayali kuran vatandaşın hevesini kursağında bırakmıştı. 

Konut fiyatlarına yapılan fahiş zamlar hükümet tarafından da yakından takip edilirken Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati konut fırsatçılarını tek tek tespit ettiklerini açıkladı. Konu hakkında bir son dakika açıklaması da Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum tarafından yapıldı. 

KONUT FİYATLARI YAKIN TAKİPTE: UYANIK EV SAHİPLERİNE GÖZ AÇTIRILMAYACAK!

Yükselen ev fiyatları vatandaşı mağdur etmeye devam ederken konut fiyatları hakkında önemli açıklamalarda bulunan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, konut fiyatlarının normalleşmesi için atılması gereken tüm adımları atacaklarını ve her türlü müdahaleyi yapacaklarını söyledi. 

Bakan Kurum yaptığı açıklamasında "Konut fiyatlarının artışı, kira fiyatlarının artışı, vatandaşların erişimini bire bir takip ediyoruz. Bu noktada Sayın Cumhurbaşkanımız bir paket açıkladılar 0,99 oranıyla 2 milyon liraya kadar ev alabilen vatandaşlarımıza destek olmak amacıyla Hazine ve Maliye Bakanlığımız bankalarla birlikte bir çalışma yapıyor. Burada da fahiş fiyat artışlarını bire bir takip ediyoruz" dedi. 

konutta-normalleşme-manşet

KONUT FİYATLARI DÜŞER Mİ, NEDEN YÜKSELDİ, EV FİYATLARI NE ZAMAN UCUZLAR?

Konut fiyatlarının yükselme nedenleri arasında ilk sırada düşen konut üretimi ve artan ev talebi gösteriliyor. Müteahhitlerin yükselen inşaat maliyetleri nedeni ile üretimde frene basmaları, pandemi ve yoğun mülteci göçü nedeniyle konuta olan talebin artmasıyla üretimin talebi karşılamaması üzerine ev fiyatlarında sert yükseliş yaşandı. 

Pandemi nedeni ile demir ve çimento fiyatları başta olmak üzere inşaat malzemelerine gelen rekor zamlar da ev fiyatlarına zam olarak yansıdı. Yükselen enflasyon rakamları sonrası konutun yeniden gözde yatırım aracı haline gelmesi de fiyatları körüklerken son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan 0 99 ve 0.89 konut kredisi müjdesi ile ev fiyatlarında rekor zamlar yapıldığı görülmüştü. Bakan Kurum bu zamların hepsini takip ettiklerini duyurdu. 

Haber Kaynağı: Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@