Bakan Kurum'dan Pet, Cam ve Metal Şişe ile Karton Ambalajlar İçin Depozito Açıklaması!

1 Ocak 2019 tarihi itibari ile market poşeti 25 kuruş ücret ile satılacak. Bakanlığın ikinci hamlesi ise pet şişe, cam şişe, metal şişi ve karton ambalajlar için oldu.

Bakan Kurum'dan Pet, Cam ve Metal Şişe ile Karton Ambalajlar İçin Depozito Açıklaması!

1 Ocak 2019 tarihi itibari ile market poşeti 25 kuruş ücret ile satılacak. Bakanlığın ikinci hamlesi ise pet şişe, cam şişe, metal şişi ve karton ambalajlar için oldu.

Çevre Kanunu ile çevrenin korunması adına sert tedbirler alan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum alınan kararları açıklamaya devam ediyor.Bakan Murat Kurum "Pet ve Metal Şişelerin Geri Kazanımı İçin Yeni Düzenleme Hayata Geçirdik"Amasya ziyareti esnasında basın mensuplarına açıklama yapan Bakan Kurum "Komisyonumuzdan ve genel kurulumuzdan geçti. Aslında daha önce de 2006 yılında böyle bir uygulama vardı. Bu ürünleri piyasaya sürenler bunları toplamak için Bakanlığımızın belirlediği kuruluşlara bir bedel veriyorlardı ancak bu sistem tam anlamıyla işlemiyordu.Biz de bunun işlemediğini görüp yeni bir düzenleme yaptık. Bu düzenlemeyle birlikte bu ürünleri piyasaya süren firmalar ürün başına belli bir bedel ödeyecekler ve bu bedel de bu atıkların geri toplanması için şehirlerimizde harcanacaktır, olayın özü budur" dedi.Vatandaşa Maliyeti Ne Olacak?Bakanlık tarafından yürütelen çalışmalar kapsamında metal şişeler, cam şişeler, plastik şişeler ve kaplar, pet şişeler ile karton ambalajlar için üretici firmalar bakanlığa ürün başına ek para ödeyecekler. Bu da ne yazık ki ürün maliyetlerinin artması anlamına geleceği için tüketicilere zam olarak yansıyacak.Firmaların bazıları bu maliyeti direkt olarak fiyatlarına yansıtırken bazı firmalar ise depozitolu ürün satışı yapacak ve depozitolu ürünü geri getiren kişilere bu bedeli iade edecek. Ancak bunun için firmaların geri toplama sistemleri kurması gerekeceği için yine de belirli bir maliyet artışı yaşanacağı için fiyatlara yine zam yapılması kaçınılmaz görülüyor.Plastik ve Metal Şişeler İle Karton Kutular Ücretli Mi Olacak?Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum daha önce yapmış olduğu açıklamasında "Biliyorsunuz dün itibariyle kanun, Resmi Gazete’de yayınlandı. 1 Ocak 2019 itibariyle plastik poşetlerimiz ücretli hale geliyor. 25 kuruş ücret alacağız. Yıllık 30-35 milyar adet poşet kullanımını, kişi başı bu 440 adete geliyor, bunu inşallah en kısa zamanda düşürmeyi hedefliyoruz.40 adete kadar düşürmeyi hedefliyoruz. O manada, çevreyi korumak adına, plastik poşetlerin ücretlenmesi bizim için büyük önem arz ediyor ve inşallah 2019 itibariyle başlamış olacağız. Artık eski pazar çantalarımıza, filelerimize hep beraber dönmek istiyoruz.Diğer taraftan pet şişe, metal şişe, cam şişe, karton kaplara, plastik kaplara ilişkin de yine bir uygulama geliyor. Bu uygulamayla birlikte bunu piyasaya süren firmalar, bu işlerin toplanmasına ilişkin bakanlığımıza bir bedel yatıracaklar. Pet şişe başına, cam şişe başına...Biz de bunların toplanması ile sıfır atık sisteminde geri dönüşümüne ilişkin bir sistem kurup, bu sistemde harcayacağız. Sıfır atık sistemiyle 2023 yılında yıllık 20 milyar lira tasarruf sağlamayı öngörüyoruz. Ve vatandaşlarımızı, gençlerimizi, çocuklarımızı, yaşlılarımızı da bu kampanyamıza güçlü bir şekilde davet ediyoruz" diyerek konu hakkında açıklamada bulunmuştu.Android uygulamamız için TIKLAYINIZ

İOS uygulamamız için TIKLAYINIZ

Facebook sayfamız için TIKLAYINIZTwitter sayfamız için TIKLAYINIZHaber Kaynağı: Emlak365.comNOT: BU HABERİN İZİNSİZ, AKTİF LİNK VERİLMEDEN, BİR BÖLÜMÜNÜN ALINMASI VEYA TAMAMININ KOPYANIP KULLANILMASI DURUMUNDA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR…"