Bakan Kurum'dan Termik Santral ve Filtre Açıklaması!

4'üncü Uluslararası Ankara Marka Buluşmaları etkinliğine katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum çıkışta önemli açıklamalarda bulundu.

Gündem 28.11.2019 - 14:35 15.07.2021 - 00:12 Emlak 365

4'üncü Uluslararası Ankara Marka Buluşmaları etkinliğine katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum çıkışta önemli açıklamalarda bulundu. Termik santrallerin filtre masraflarını devletin karşılayacağı iddialarına cevap veren Bakan Kurum iddiaları yanıtladı.

Filtresi olmayan termik santraller hakkında verilen süre uzatma kararı büyük tepki çekmişti. Çevrecilerin yoğun tepkisi üzerine açıklama yapan Bakan Kurum "Termik santrallerin filtrelemelerini yapmaları için 6 ay içerisinde bu işe başlayıp, filtreleme projelerini gerçekleştirmeleri gerekiyor. Fiilen 6 ay içerisinde termik santrallerimiz bu projelere başlamazsa Bakanlığımız 6'ncı aya müteakip normal çevre cezalarının 20 katına kadar ceza kesebilir" diyerek uygulamayı dile getirdi. Termik Santrallerin Filtre Ücretlerini Devlet Mi Ödeyecek?Türkiye'nin termik santraller tarafından üretilen enerjiye ihtiyacı olduğunu söyleyerek "Bir taraftan da bu enerji üretiminden kaynaklı bacaların çevre kirliliğini engellemek adına bacalara filtre takma zorunluluğu getirdik.Bunu AK Partimizin de içinde olduğu tüm Meclisimizle oy birliği içerisinde bu yılın sonuna kadar süre verilmişti. Bir kısım santraller buna ilişkin çalışmalarını başlattılar, bitirme aşamasına geldiler. Bir kısmı da fiilen projelendirme aşamasında. Mevcut tasarı, kanun 2022 yılına kadar 2,5 yıllık süre veriyor gibi gözükse de buradaki durum şudur; termik santrallerin filtrelemelerini yapmaları için 6 ay içerisinde bu işe başlayıp bir şekilde o filtreleme projelerini gerçekleştirmeleri gerekiyor.Fiilen 6 ay içerisinde termik santrallerimiz bu projelere başlamazsa Bakanlığımız 6'ncı aya müteakip normal çevre cezalarının 20 katına kadar ceza kesebilir. Eğer 6'ncı ayın sonunda fiilen bu işletme ne bir proje vermiş ne çevre kirliliğine dair bacasına tedbir almaya yönelik bir proje, üretim sağlamamışsa biz de bu fitrelemeye ilişkin vatandaşımızın sağlığını, hayatını ilgilendiren konuda adımı devlet olarak atarız.İşi gerekirse resen yapar ilgili yükleniciden de bedelini alırız diyoruz. Yoksa buraya filtrelemeye ilişkin devletimiz para harcayacak ve filtreleme projesini devlet olarak biz kendi bütçemizden gerçekleştireceğiz diye bir ifade kullanmadık" dedi. Emlak365.com 


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@