Bakan Murat Kurum "7-8 Ay İçerisinde Tamamlayacağız"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum İstanbul'da bir dizi ziyarette bulundu ve Kartal'da yıkılan binanın yerine yapılacak olan yeni binanın inşaat alanını ziyaret etti.

KENTSEL DÖNÜŞÜM 26.03.2019 - 18:30 15.07.2021 - 00:16 Emlak 365

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum İstanbul'da bir dizi ziyarette bulundu ve Kartal'da yıkılan binanın yerine yapılacak olan yeni binanın inşaat alanını ziyaret etti.

Bakan Kurum yıkılan binanın yerine 105 konutun ve 20 ticari ünitenin yer alacağı yeni bir binanın inşaat edileceğini duyurdu. Hatırlanacağı üzere Kartal'da yıkılan binada 24 kişi can vermiş, yanında bulunan Yeşilyurt Apartmanı da çökme riski nedeni ile tahliye edilerek ardından yıkılmıştı. Yeni Yapılan Konutlar 7-8 Ay İçerisinde Teslim Edilecek Olayın ilk gününden itibaren sürekli alanda denetimlerde bulunan Bakan Kurum bugünde yeni başlayan binanın inşaatını denetlemek amacı ile yine Kartal'daydı. Bakan Kurum denetimlerin ardından "Burada 105 konut, 20 de ticari ünite yapıyoruz. Konutlarımız zemin artı 5 katı geçmeyecek şekilde tasarlandı. Buranın siluetine ve buradaki kat yüksekliklerine uygun.Bu gördüğünüz sağlam binalarda bizim daha önce riskli bina tespiti yapıp, Bakanlığımızca dönüşümünü yaptığımız binalar. Bu adayı bu yeni yapacağımız binalarla birlikte dönüştürdüğümüz zaman tüm adamızda sağlam binaların olduğu bir sürece girmiş olacağız. Tabii yıl sonuna kadar yüklenici firmanın süresi var ancak biz 7-8 ay içerisinde konutları bitirip vatandaşlarımıza teslim etmeyi hedefliyoruz" dedi. Riskli Binalar İçin Ücretsiz Tespit Hizmeti VerilecekBölgede yer alan riskli binaların tespitleri konusunda da açıklamada bulunan Bakan Kurum "Orhantepe'de riskli bina tespiti çalışmasını Bakanlığımız ücretsiz olarak vatandaşlarımızın talepleri doğrultusunda yapıyor.Bu çalışma hızlı ve süratli bir şekilde şu an yapılıyor. Akabinde tüm vatandaşlarımızla el birliği içerisinde, onların rızası çerçevesinde çoğunluğun sağlanması halinde buradaki yaptığımız uygulamanın bir benzerini de Kartal'da Orhantepe'de, diğer mahallelerde de yapmak istiyoruz. Aslına bakarsanız İstanbul'un tüm ilçelerinde yapmak istiyoruz.Esenlerde, Üsküdar'da, Beyoğlu ve Gaziosmanpaşa'da temelleri attık. Diğer ilçelerde de hızlı bir şekilde bu süreci yöneteceğiz. İnşallah o acıları bir daha yaşamamak üzere binalarımızın tamamını deprem riskinden kurtarmak istiyoruz" açıklamasında bulundu. Haber Kaynağı: Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@