Bakan Murat Kurum Açıkladı "Kanal İstanbul Nasıl Yapılacak?"

Türkiye'nin en büyük projesi olması nedeni ile yakından takip edilen Kanal İstanbul projesi hakkındaki detayları Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum paylaştı.

Emlak Haberleri 22.11.2018 - 09:53 15.07.2021 - 00:18 Serhat Karaman

Türkiye'nin en büyük projesi olması nedeni ile yakından takip edilen Kanal İstanbul projesi hakkındaki detayları Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum paylaştı.

Bakan Murat Kurum Kanal İstanbul için "ilk kazma Kasım ayında vurulacak" açıklamasında bulunmuştu. Ancak henüz projenin ihale aşaması gerçekleştirilemedi. Açıklanacak olan ikinci 100 günlük eylem planı içerisinde öncelik Kanal İstanbul projesine verilecek. İkinci 100 Günlük Eylem Planı içerisinde Kanal İstanbul ihale tarihi açıklanacak ve ihale belirtilen tarih aralığında mutlaka yapılacak. Kanal İstanbul Nasıl Yapılacak?Kanal İstanbul projesi yabancı yatırımcılarla Yap İşlet Devret yani kısaca YİD modeli ile yapılacak. Proje yabancı yatırımcılar tarafından oldukça yakın bir ilgi ile takip edilirken Amerika ile Çin arasında konu hakkında gizli bir savaş yaşandığı da iddialar arasında bulunyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum dün Meclis Plan ve Bütçe Komisyonunda bakanlığın 2019 bütçesi için sunum yaptı. Sunumunda Kanal İstanbul projesine de yer veren Bakan Kurum "İstanbul İli Avrupa Yakasında Kanal İstanbul Projesi adı altında planlama çalışmaları Bakanlığımızca sürdürülmektedir.Kanal İstanbul projesinin hayata geçirilmesi amacıyla alanın doğal, tarihi ve kültürel değerleri gözetilerek hazırlanacak imar planları ile yeni şehircilik vizyonuna uygun yaşam alanları inşa edilecektir.“Kanal İstanbul” projesinde yatay mimari esas alınacak, insan ölçeğinde, kadim değerlerini koruyan çevre dostu ve aynı zamanda afet riskini bertaraf eden sağlıklı ve güvenli yaşam alanları planlanacaktır" açıklamasında bulunarak projenin yatay mimariye uygun olarak hayata geçireleceğini söyledi. Haber Kaynağı: Emlak365.comNOT: BU HABERİN İZİNSİZ, AKTİF LİNK VERİLMEDEN, BİR BÖLÜMÜNÜN ALINMASI VEYA TAMAMININ KOPYANIP KULLANILMASI DURUMUNDA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR…"


Gelişmelerden Haberdar Olun

@