Bakan Murat Kurum Açıkladı! Kentsel Dönüşüm İle Yılda 300 Bin Konut Yenilenecek

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Kapadokya'da yapılan kaçak yapıların yıkıldığını söylerken kentsel dönüşüm projelerine de değindi.

KENTSEL DÖNÜŞÜM 22.02.2019 - 16:36 15.07.2021 - 00:17 Emlak 365

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Kapadokya'da yapılan kaçak yapıların yıkıldığını söylerken kentsel dönüşüm projelerine de değindi.

Murat Kurum il gezileri kapsamında bugün Bolu'yu ziyaret etti. Bakan Kurum ziyareti kapsamında önemli açıklamalarda bulundu. Kapadokya'da Kaçak Yapılar Yıkılıyor! Türkiye'nin en güzel doğal tatil beldelerinden biri olan Kapadokya'da yaşanan kaçak yapılaşma konusunda açıklamada bulunan bakan Kurum kaçak yapıların yıkımlarını yaptıklarını söyleyerek "Nevşehir bölgemiz de tarihi SİT alanı. Tabii biz tüm Türkiye genelinde riskli, kaçak binaların yıkımına ilişkin bir süreç başlattık ve tespit ettiğimiz, belediyelerimize gönderdiğimiz yazılar çerçevesinde bize gelen tespitleri değerlendirerek hemen yıkım işlemini gerçekleştiriyoruz.Bu noktada Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları çerçevesinde Kapadokya bölgesinde kaçak yapılara ilişkin şu an ilk aşamada 15 yapının tespitini yaptık. 11 binamızı da Valilik eliyle yıkımını gerçekleştirdik ve sürece devam ediyoruz. Tarihimizi kimsenin bozmasına, kültürümüzü kimsenin bozmasına müsaade etmeyeceğiz. Kaçak yapıyla, riskli yapıyla alakalı kararlı duruşumuzu önümüzdeki dönemde de yürüteceğimizi belirtmek istiyorum" dedi. Kensel Dönüşüm İle Yılda 300 Bin Konut Yenilecek! Bakan Kurum yaşanan deprem gerçeği ile alakalı açıklama yaparak "Deprem ülkemizin büyük gerçeği. Bolu'muzda 1944 ve 1999 yıllarında çok büyük depremler yaşadı. 1999 yılında yaşanan Marmara depremiyle Bolu'da birçok evimiz hasar gördü ve 49 vatandaşımızı kaybettik.Bu acıları bir daha yaşamak istemiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız da dün ifade ettiler, 81 ilimize biz genelge gönderdik. Bu genelge çerçevesinde, 3 ay içerisinde şehirde ne kadar riskli bina varsa ne kadar riskli alan varsa bunların tespit edilip bize bildirilmesi suretiyle dönüşüm mastır planı hazırlanacak ve bu mastır plan çerçevesinde 2019 yılında başlamak suretiyle, önümüzdeki süreçte, yılda 300 bin konut dönüştürmeyi hedefliyoruz, bu riskli binaların olduğu alanlarda.Bunun yüzde 15'lik kısmını da kamu olarak, Bakanlık olarak Toplu Konut İdaresi Başkanlığımız eliyle yapacağız. Bu dönüşümü tüm ülke genelinde 6,7 milyon konutu dönüştürmek suretiyle bitirmek istiyoruz" ifadelerine yer verdi. Haber Kaynağı: Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@