Bakan Murat Kurum Fransa - Türkiye İş Konseyi Heyeti ile Bir Araya Geldi!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum temaslarına tüm hızı ile deva ediyor. Bakan Kurum Uluslararası Fransa - Türkiye İş Konseyi Heyeti ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığında bir toplantı gerçekleştirdi.

Emlak Haberleri 23.11.2018 - 12:16 15.07.2021 - 00:18 Serhat Karaman

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum temaslarına tüm hızı ile deva ediyor. Bakan Kurum Uluslararası Fransa - Türkiye İş Konseyi Heyeti ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığında bir toplantı gerçekleştirdi.

TOKİ 840 Bin Konut Üretti! Bakan Kurum açıklamasında “Ülkemizde faaliyet gösteren yaklaşık bin 500 Fransız firması var. Bu sayının da ticaret hacmimizin artmasıyla, daha üst seviyeye geleceğini düşünüyoruz. Tüm bu Fransız şirketlerin ticaret odası, sanayi odası, MEDEF grubu, dernekler, bankacılık, mühendislik, lojistik, akaryakıt, karayolları alt yapıları, uydu operatörü gibi sektörlerde faaliyet gösterdiklerini görüyoruz.Şehirlerin alt yapısı, üst yapısı, yerel yönetimlerle olan ilişkilerin koordinasyonu, şehircilik ve çevre adına ülkemizde atılması gereken tüm adımlar Bakanlığımız tarafından atılıyor. Bunun dışında hazine topraklarımızın yönetimi de Milli Emlak Genel Müdürlüğümüz bünyesinde Bakanlığımız tarafından yapılıyor.Bize bağlı kuruluşlarımız arasında yer alan TOKİ ile 2003 yılından bugüne kadar 840 bin bağımsız bölüm ürettik ve bu bağımsız bölümleri donatılarıyla da beslemeye, ihtiyaçlarını gidermeye devam ediyoruz. İller Bankası ile belediyelerin bütçeden aldığı payların yönetimini sağlıyoruz" dedi. 2012 Yılından Bu Yana 580 Bin Konut Dönüştürüldü Kentsel dönüşüm projelerine de değinen Bakan Murat Kurum "Hem depremden kaynaklı hem de çarpık kentleşmenin giderilmesinden kaynaklı tüm Türkiye’de dönüşmesi gereken yaklaşık 5 milyon konut var. 2012’de çıkardığımız yasa ile sadece Bakanlık olarak 580 bin konutun dönüşümünü gerçekleştirdik.Aynı dönemde kentsel dönüşüm özel sektör eliyle de sürdürüldü. Büyük çevre yatırımları yapıyoruz. 2023 yılına kadar atık su ve düzenli depolama hizmetlerini tüm nüfusumuza ulaştıracağız. AB uyum yasaları çerçevesinde çevreye olan etkileri düşünerek Paris Anlaşmasını imzaladık ancak taraf olmadık.Buna rağmen emisyonu azaltma taahhüdümüzü yerine getireceğiz. Tüm şehirlerimize büyük bölge parkları inşa etme projelerimiz var. Ülkemizde çok sık olmayan bu projeleri tüm Türkiye’de yaygınlaştırıyoruz. Tüm ülkemizi kapsayan mekânsal stratejik plan hazırlıyoruz. Daha önce yaşadığımız çarpık kentleşme ve sanayileşmeden kaynaklı sorunları gidermek için bu planı hayata geçiriyoruz.Hem müteahhitlik hem de inşaat malzemeleri anlamında dünyada önemli bir konuma sahibiz. İnşaat malzemeleri noktasında dünyayla yarışabilen firmalarımız var. Bakanlık olarak Fransız firmalarımızın problem ve sorunlarına destek vermeye hazırız.” dedi. Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@